do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 25.11.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Premier przedstawił pakiet antyinflacyjny

Pakiet antyinflacyjny, który ma zamortyzować wzrost inflacji obejmie m.in. pięciomiesięczną obniżkę akcyzy na paliwa, zwolnienie paliw z podatku od sprzedaży detalicznej oraz z opłaty emisyjnej, trzymiesięczną obniżka podatku VAT na gaz ziemny z 23 do 8% i zniesienie akcyzy na energię elektryczną, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Planowane jest także wprowadzenie dodatku kompensacyjnego, który ma zrekompensować wzrost cen na artykuły żywnościowe.

Premier nie wykluczył kolejnych działań antyinflacyjnych, jeżeli byłyby konieczne w przyszłości.

"Ten obszar będzie obejmował […] obszar cen paliw, cen energii i […] cen żywności" - powiedział Morawiecki.

Poinformował, że od 20 grudnia na  pięć miesięcy  stawka akcyzy na paliwa zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej, od 1 stycznia 2022r. do 31 maja 2022r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Wdrożone zostaną rozwiązania dot. zwolnienie z opłaty emisyjnej.

Te rozwiązania – jak podkreślił Morawiecki - mają doprowadzić do obniżki cen paliw w najbliższych tygodniach o 20-28 gr, nawet do 30 gr.

Od stycznia planowane jest także wprowadzenie na trzy miesiące obniżki podatku VAT na gaz ziemny z 23% na 8% i energię elektryczną – z 23% do 5%.

"Nie wprowadzamy tutaj żadnego zróżnicowania. I także znosimy całkowicie akcyzę na energię elektryczną" – powiedział premier.

Zaznaczył, że przedstawiony dzisiaj pakiet, który składa się przede wszystkim z obniżek podatków to dla budżetu koszt ok. 10 mld zł.

Zapowiedział także złożenie wniosku na forum Rady Europejskiej o ograniczenie wzrostu cen z emisji CO2.

"I wreszcie kolejny obszar, który zasygnalizowałem od stycznia obniżmy stawkę VAT na energię elektryczną, ale także w kontekście powstrzymania cen spekulacji na rynku tzw. zielonych certyfikatów. […] Będziemy wnioskowali o zmianę mechanizmu handlu certyfikatami zielonymi, ale także […] aby zmienić zasady handlu uprawnieniami do emisji CO2, a więc obniżyć możliwość spekulowania, obniżyć gwałtowny przyrost cen uprawnień do emisji CO2" – podkreślił

Rząd planuje także wprowadzenie dodatku osłonowego, który kompensowałby wzrost cen żywności. Prawo do tego dodatku ma zależeć od kryterium dochodowego. Jak wynika z wyliczeń wysokość dodatku ma wynosić od 400 zł do ponad 1 150 tys. zł rocznie w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Wypłacany ma być w dwóch ratach w 2022 r. Skorzystać z niego ma ok. 5 mln gospodarstw domowych.

Planowane są także oszczędności w administracji i w budżecie.

Źródło: ISBnews

Rachunkowość Budżetowa - wydanie cyfrowe (eRB)

Rachunkowość Budżetowa w wersji cyfrowej to profesjonalny dwutygodnik dla kierowników jednostek, skarbników, głównych księgowych i księgowych oraz kadrowych w sektorze publicznym.

Kup już za: 891.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK