do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 25.11.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Polski Ład: Amortyzacja składników wprowadzanych do działalności z majątku prywatnego

Podatnicy mogą wprowadzać do działalności gospodarczej składniki majątku prywatnego. Obecnie wartość początkowa takich składników jest ustalana według ceny nabycia, bez uwzględniania spadku ich wartości. W praktyce oznacza to amortyzację używanego środka trwałego tak jak nowego. Od 1 stycznia 2022 r. zmienią się zasady ustalania wartości początkowej takich składników majątku. Wartość ta będzie ustalana według ceny ich nabycia, z tym zastrzeżeniem, że nie będzie ona mogła być wyższa od ich wartości rynkowej.

Podatnicy, którzy zamierzają wprowadzić do działalności składnik majątku prywatnego, który nabyli kilka lat temu, powinni to zrobić do końca 2021 r. Dzięki temu, mimo że wartość rynkowa takiego składnika spadła, będą mogli ustalić jego wartość początkową według ceny nabycia. To oznacza wyższe odpisy amortyzacyjne, a więc i wyższe koszty uzyskania przychodów.

Jeżeli podatnik nie wprowadzi takiego składnika do działalności w 2021 r., a zrobi to dopiero w 2022 r., będzie mógł ustalić jego wartość początkową według ceny jego nabycia, ale w wysokości nie wyższej niż jego cena rynkowa. To oznacza dokonywanie odpisów amortyzacyjnych w niższej wysokości, a więc i niższe koszty uzyskania przychodów.

Przykład

Podatnik nabył w 2018 r. samochód osobowy. Cena nabycia to 120 000 zł. Wartość rynkowa tego samochodu to 80 000 zł. Jeżeli podatnik zdecyduje się na wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych do końca 2021 r., to odpisów amortyzacyjnych będzie dokonywał od 120 000 zł. Jeżeli zrobi to w 2022 r., odpisów amortyzacyjnych będzie mógł dokonywać tylko od kwoty 80 000 zł. W takim przypadku koszty amortyzacji tego samochodu będą o 40 000 zł niższe niż w sytuacji, w której podatnik zdecydowałby się wprowadzić ten samochód do ewidencji jeszcze w 2021 r.

Komplet Polski Ład - Jak przygotować się do zmian 2022 Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy i ZUS + ebook w PREZENCIE >>

Biała lista podatników VAT

Publikacja zawiera komplet informacji o tzw. białej liście, czyli prowadzonym przez szefa KAS Wykazie podatników VAT, a także o konsekwencjach, jakie od 1 stycznia 2020 r. poniosą podatnicy, którzy dokonają wpłat na rachunki spoza tego Wykazu. Poradnik przystępnie omawia nowe rozwiązania prawne oraz rozstrzyga wiele kwestii praktycznych związanych z wprowadzeniem nowych regulacji. Autor udziela odpowiedzi na wiele pytań zgłoszonych przez podatników, przytacza wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, podaje liczne przykłady i zestawienia tabelaryczne.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK