do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 24.11.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Polski Ład: Zmiana terminów opłacania składek dla przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2022 r. zmianie ulegną terminy przesyłania do ZUS dokumentacji zgłoszeniowej i rozliczeniowej ZUS, a także terminy opłacania rozliczonych składek.

Na mocy znowelizowanego art. 47 ust. 21 ustawy systemowej płatnik będzie zobowiązany w tym samym terminie przesyłać do ZUS deklarację rozliczeniową, imienne raporty miesięczne oraz opłacić składki za dany miesiąc nie później niż:

■ do 5 dnia następnego miesiąca – dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych,
■ do 15 dnia następnego miesiąca – dla płatników składek posiadających osobowość prawną,
■ do 20 dnia następnego miesiąca – dla pozostałych płatników składek.

Jeżeli koniec tego terminu przypada w święto (dzień ustawowo wolny od pracy), sobotę lub niedzielę, to za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień roboczy. Pod tym względem w terminarzu nie zachodzą żadne zmiany.

Porównanie – terminy opłacania składek przez wybrane grupy płatników przed zmianą i po zmianie

Powyższe zmiany są podyktowane modyfikacją przepisów dotyczących zasad ustalania składki zdrowotnej (zob. pkt 18. Zmiany w zasadach ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców). Dla licznej grupy przedsiębiorców składka ta będzie ustalana na podstawie wysokości osiągniętego dochodu, który jest znany dopiero w momencie składania deklaracji podatkowej, czyli 20 dnia miesiąca. Z tego względu termin rozliczenia i płatności składek znaczącej grupy przedsiębiorców został ujednolicony z terminem rozliczenia podatku dochodowego.

Biała lista podatników VAT

Publikacja zawiera komplet informacji o tzw. białej liście, czyli prowadzonym przez szefa KAS Wykazie podatników VAT, a także o konsekwencjach, jakie od 1 stycznia 2020 r. poniosą podatnicy, którzy dokonają wpłat na rachunki spoza tego Wykazu. Poradnik przystępnie omawia nowe rozwiązania prawne oraz rozstrzyga wiele kwestii praktycznych związanych z wprowadzeniem nowych regulacji. Autor udziela odpowiedzi na wiele pytań zgłoszonych przez podatników, przytacza wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, podaje liczne przykłady i zestawienia tabelaryczne.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK