do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 24.11.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Polski Ład: Ulga dla klasy średniej - jak przygotować się do zmian

Począwszy od 1 stycznia 2022 r. przy obliczaniu miesięcznego podatku od dochodów opodatkowanych według skali, osiągniętych u danego pracodawcy ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy, pracodawca ten będzie stosował dodatkowe zmniejszenie podstawy opodatkowania o tzw. ulgę dla klasy średniej.

Kwota ulgi dla pracowników jest stosowana, jeżeli suma uzyskanych w roku podatkowym przychodów wynosi co najmniej 68 412 zł i nie przekracza kwoty 133 692 zł.

Wysokość tej ulgi zależy od osiąganych przez pracownika miesięcznych przychodów (A), a sposób jej liczenia został określony dla dwóch przedziałów kwotowych:

od 5701 zł do 8549 zł: (A x 6,68% – 380,50 zł) : 0,17,
■ od 8549,01 zł do 11 141 zł: [A x (–7,35%) + 819,08 zł] : 0,17
.

Stosowanie ulgi jest automatyczne, co oznacza, że nie jest do tego wymagany wniosek pracownika. Pisemny wniosek będzie potrzebny, jeżeli pracownik zrezygnuje z ulgi. W takim wypadku płatnik nie pomniejsza dochodu najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał wniosek. Wniosek ten należy składać odrębnie dla każdego roku podatkowego. Po zakończeniu roku pracownik rozliczy ulgę w zeznaniu rocznym. Ulga miesięczna jest dostępna tylko dla pracowników, a w rozliczeniu rocznym także dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Zatem nie mogą z niej skorzystać zleceniobiorcy czy wykonawcy umów o dzieło.

Przygotowanie do zmian

Prawidłowe stosowanie nowych przepisów wymaga od pracodawcy – poza znajomością zmian – podjęcia następujących działań:

Krok 1. Zaktualizuj program kadrowo-płacowy, jeżeli używasz go do obsługi podatników.

Krok 2. Poinformuj, w sposób przyjęty w firmie, podatników o warunkach stosowania ulgi.

Krok 3. Przygotuj wniosek w sprawie rezygnacji z ulgi.

Krok 4. Jeżeli podatnik złoży wniosek, nie pomniejszaj podstawy opodatkowania o ulgę.

Biała lista podatników VAT

Publikacja zawiera komplet informacji o tzw. białej liście, czyli prowadzonym przez szefa KAS Wykazie podatników VAT, a także o konsekwencjach, jakie od 1 stycznia 2020 r. poniosą podatnicy, którzy dokonają wpłat na rachunki spoza tego Wykazu. Poradnik przystępnie omawia nowe rozwiązania prawne oraz rozstrzyga wiele kwestii praktycznych związanych z wprowadzeniem nowych regulacji. Autor udziela odpowiedzi na wiele pytań zgłoszonych przez podatników, przytacza wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, podaje liczne przykłady i zestawienia tabelaryczne.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK