do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 13.09.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Termin składania informacji VAT-26 po zmianach

Od 1 października 2021 r. podatnicy będą mieli więcej czasu na złożenie formularza VAT-26 lub jego aktualizacji, gdy będą wykorzystywać samochód wyłącznie w działalności albo będą z tego rezygnować. Od tego dnia zacznie również obowiązywać nowy wzór tej informacji. Zmiany w tym zakresie wprowadzono w ramach pakietu SLIM VAT 2.

Do końca września 2021 r. podatnicy muszą składać VAT-26 w terminie 7 dni od dnia, w którym ponieśli pierwszy wydatek związany z pojazdem. Od 1 października 2021 r. termin ten zostanie wydłużony. Podatnicy będą mogli złożyć VAT-26 w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami, nie później niż w dniu przesłania ewidencji VAT w formacie JPK_V7. W praktyce dla wielu podatników zmiana terminu składania VAT-26 oznacza jego wydłużenie nawet o ponad miesiąc. Nowy termin złożenia VAT-26 będzie miał zastosowanie do wydatków poniesionych od 1 października 2021 r. (zob. art. 5 ustawy nowelizującej z 11 sierpnia 2021 r. wprowadzającej pakiet SLIM VAT 2). To oznacza, że do wydatków poniesionych do 30 września 2021 r. ma zastosowanie 7-dniowy termin na złożenie VAT-26.

Od 1 października 2021 r. zmianie ulegnie również moment, od którego - w przypadku niezłożenia informacji VAT-26 w terminie - uznaje się, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Obecnie jest tak dopiero od dnia złożenia spóźnionej informacji VAT-26. Od 1 października 2021 r. będzie tak od pierwszego dnia miesiąca, w którym podatnik złoży spóźnioną informację VAT-26. W praktyce może to oznaczać, że podatnicy, którzy spóźnią się ze złożeniem informacji VAT-26 i zrobią to w trakcie danego miesiąca, zyskają niejako wstecznie - bo już od pierwszego dnia miesiąca, w którym złożyli taką informację - prawo do odliczenia 100% VAT od wydatków związanych z pojazdem, którego składany przez nich VAT-26 dotyczy.

Czytaj więcej w artykule: "Jak składać VAT-26 po zmianach od 1 października 2021 r." >>

Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)

MONITOR Księgowego w wersji cyfrowej to specjalistyczny miesięcznik, który zawiera komplet informacji podatkowych, rachunkowych i gospodarczych przydatnych księgowy, biurom rachunkowym oraz właścicielom małych i średnich firm.

Kup już za: 792.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK