do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 13.09.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Polski Ład: Przedsiębiorców przeraża podatkowy chaos

Budzi przerażenie perspektywa, że ustawa podatkowa wchodząca w skład Polskiego Ładu może zostać uchwalona jeszcze we wrześniu, a następnie ogłoszona na miesiąc przed rozpoczęciem kolejnego roku podatkowego. Tak obszerne i istotne zmiany wprowadzane do wszystkich kluczowych ustaw podatkowych oraz ingerujące w interesy praktycznie wszystkich przedsiębiorców, nie mogą być uchwalane w pośpiechu - przekonuje ekspert Konfederacji Lewiatan.

Minął tydzień od upływu terminu na zgłaszanie uwag w ramach konsultacji społecznych ustawy podatkowej wchodzącej w skład Polskiego Ładu. Konfederacja Lewiatan przekazała setki merytorycznych uwag, wykazała jak fatalnie napisany i szkodliwy społecznie będzie Polski Ład. Zaapelowała o wydłużenie procesu legislacyjnego i procedowanie zmian w sposób zapewniający możliwość omówienia z zainteresowanymi zgłaszanych uwag i postulatów. Zaprotestowała przeciwko drastycznej podwyżce podatków dla przedsiębiorców i pracowników, nie tylko związanej z wprowadzeniem naliczanej od dochodu i nie odliczanej od podatku składki zdrowotnej, ale także wynikającej z dziesiątek innych zmian, których celem jest pozbawienie firm prawa do rozpoznawania w kosztach uzyskania przychodów wielu podstawowych wydatków związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa.

Tak obszerne i istotne zmiany, które proponuje rząd, wprowadzane do wszystkich kluczowych ustaw podatkowych oraz ingerujące w interesy praktycznie wszystkich przedsiębiorców, nie mogą być uchwalane w pośpiechu.Wrażliwa materia prawa podatkowego powinna charakteryzować się najwyższą starannością ustawodawcy. Już obecnie mamy jeden z najgorszych i najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych na świecie. Można było sądzić, że już nie może być gorzej, a jednak rząd pokazuje, że może, i z niezrozumiałym dla nikogo uporem dąży, żeby tak było.

Dziesiątki przekazanych opinii i setki stron uwag, nikogo nie interesowały, po kilku dniach od ich przekazania, rządzący na twitterze i na konferencjach prasowych, mówią, że wprowadzają zmiany nie pokazując nowej wersji projektu, że obniżają podwyżkę podatków, którą wcześniej nazywali historyczną obniżką oraz w imię sprawiedliwości społecznej wprowadzą nowy podatek dla tych, którzy w ich ocenie płacą za mało, albo w ogóle nie płacą podatków.

I w ten sposób z historycznej podwyżki podatków praktycznie dla wszystkich przedsiębiorców, mamy deklarację historycznej podwyżki obciążeń wszystkich obywateli, którzy pomimo, że z roku na rok płacą coraz wyższy podatek inflacyjny, zapłacą także minimalny podatek przychodowy, który naliczą i przekażą do budżetu największe korporacje. Tak samo jak wszyscy płacimy podatek bankowy (w cenach za usługi banków), podatek od sprzedaży detalicznej (w cenach artykułów kupowanych w marketach), podatek cukrowy (w cenach napojów), podatek mocowy (w cenach prądu) i wiele innych podatków i opłat.

Zapowiedź wprowadzenia podatku przychodowego potwierdza całkowity brak przewidywalności polskiego systemu podatkowego, pogłębia nieufność obywateli i inwestorów do państwa i stanowionego przez nie prawa. Obnaża brak wiedzy decydentów Na temat funkcjonowania firm. W jaki sposób tworzone i realizowane są wieloletnie plany budżetowe związane z inwestycjami, wynagrodzeniami i rozwojem przedsiębiorstw. Dlaczego ich powodzenie zależy od stabilności i przewidywalności otoczenia regulacyjnego, którego nie da się zbudować, jeżeli bardzo istotne zmiany podatkowe oraz nowe podatki wprowadzane są w końcówce roku bez konsultacji społecznych, jakichkolwiek analiz i oceny skutków regulacji.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online

Publikacja jest kompleksowym poradnikiem dla biur rachunkowych. Zawiera wzory dokumentów niezbędne do prawidłowego wypełniania obowiązków nałożonych przez ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML). Omawia zmiany wprowadzone przez ustawę nowelizującą z 30 marca 2021 r., które znacznie rozszerzają zakres stosowania przepisów ustawy z 2018 r.

Kup już za: 99.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK