do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 07.09.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Obowiązek przekazywania do ZUS informacji niezbędnych do wypłaty zasiłku

Aby usprawnić proces ustalania prawa i wysokości zasiłków z ubezpieczenia społecznego przez ZUS, od 1 stycznia 2022 r. płatnicy i ubezpieczeni będą mieć obowiązek przekazywania do ZUS danych niezbędnych do dokonywania wypłat świadczeń chorobowych.

Aktualnie płatnicy składek dopiero na kolejne wezwania ZUS przesyłają konkretne dokumenty potrzebne organowi rentowemu do wypłacania zasiłków uprawnionym osobom. Nierzadko powoduje to, że na wypłatę ww. świadczeń trzeba oczekiwać dłuższy czas.

W uzasadnieniu do nowelizacji wskazano, że (…) zmiana ta nie będzie oznaczać zwiększenia obecnych obowiązków płatników składek, a korzyścią dla wszystkich, przede wszystkim dla ubezpieczonych będzie usprawnienie procesu ustalenia prawa i wypłaty zasiłków. Obecnie, brak wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego lub ich znacznie opóźniona wypłata wynika z braku pełnej i rzetelnej dokumentacji przekazywanej przez płatników składek. Proponowane rozwiązanie będzie umożliwiać pozyskiwanie od płatnika składek i ubezpieczonego niezbędnych danych koniecznych do przyznania prawa i wypłaty świadczenia z ubezpieczenia chorobowego (przykładowo dotyczących potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniach składanych przez ubezpieczonych dla celów ustalenia prawa do zasiłku, istnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty, ustalenia okoliczności związanych z prawidłowością wykorzystywania zwolnień od pracy lub wykonywaniem pracy zarobkowej w czasie zwolnienia od pracy).

Czytaj więcej w artykule: " Zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych i świadczeniach chorobowych - nowe obowiązki płatników składek" >>

Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)

MONITOR Księgowego w wersji cyfrowej to specjalistyczny miesięcznik, który zawiera komplet informacji podatkowych, rachunkowych i gospodarczych przydatnych księgowy, biurom rachunkowym oraz właścicielom małych i średnich firm.

Kup już za: 792.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK