do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 09.06.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Komunikacja z pracownikiem zdalnym

Wykonywanie pracy poza zakładem pracy wymaga komunikowania się zarówno z przełożonymi jak również ze współpracownikami. Obowiązkiem pracodawcy jest więc wyposażenie pracownika zdalnego w niezbędne narzędzia do komunikacji.

Wykorzystywanie prywatnego sprzętu pracownika do komunikacji będzie możliwe pod warunkiem:

  • wyrażenia na to zgody przez zatrudnionego,
  • ustalenia, że prywatny sprzęt pracownika zapewnia właściwe bezpieczeństwo komunikowania się,
  • uzgodnienia zwrotu pracownikowi kosztów używania np. prywatnego telefonu czy łącza internetowego do celów służbowych.

Telefon

W celu umożliwienia komunikowania się ze współpracownikami oraz przełożonymi pracodawca powinien zapewnić pracownikom zdalnym aparat telefoniczny. Koszty użytkowania takiego aparatu do celów służbowych powinien ponosić pracodawca. Pracownik nie ma względem pracodawcy roszczenia, aby telefon był np. smartfonem. Jeżeli charakter pracy tego wymaga - smartfon może okazać się niezbędny.

Internet

Z przepisów o pracy zdalnej wynika, iż może być ona realizowana przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. W sytuacji gdy efekty pracy mają być przesyłane pracodawcy drogą elektroniczną, niezbędny będzie dostęp do internetu.

Usługa dostawy internetu powinna zostać zapewniona przez pracodawcę. Wykorzystywanie prywatnego internetu pracownika będzie możliwe przy zachowaniu wcześniej wymienionych przesłanek, w szczególności zwrotu kosztów wykorzystywania internetu do celów służbowych.

Aplikacje mobilne do komunikacji (telekonferencje)

W przypadku, gdy praktykowanym sposobem komunikowania są wideokonferencje (telekonferencje) pracodawca powinien wyposażyć pracownika w aplikacje, które to umożliwiają. Stosowane w tym zakresie rozwiązania powinny uwzględniać konieczność zabezpieczenia danych.

Komunikowanie się z wykorzystaniem telekonferencji nie jest równoznaczne ze stosowaniem monitoringu, o którym mowa w Kodeksie pracy. Należy jednak unikać sytuacji w ramach których pracownik ma cały czas włączoną kamerę internetową, również poza czasem telekonferencji. Mogłoby to bowiem służyć do obejścia przepisów umożliwiających stosowanie monitoringu wizyjnego wyłącznie na terenie zakładu pracy lub terenie wokół zakładu.

Czytaj więcej w artykule: " Praca zdalna. Twoje idealne miejsce pracy" >>

Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021

Komplet publikacji uwzględniających szczególne rozwiązania w zakresie prawa pracy obowiązujące w czasie pandemii COVID-19. Kodeks pracy 2021 - zawiera aktualną treść przepisów oraz kompleksowy i praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy. W książce Dokumentacja kadrowa 2021 przedstawione są aktualne, obowiązujące w 2021 r. zasady prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej.

Kup już za: 169.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK