do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 09.06.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Pracodawca odpowie za bezumowne zatrudnianie dłużników alimentacyjnych wpisanych do KRZ

Od 1 lipca 2021 r. zgodnie z przepisami uchwalonymi przez Sejm, pracodawcy zatrudniającemu bezumownie dłużnika alimentacyjnego ujawnionego w Krajowym Rejestrze Zadłużonych (KRZ) lub wypłacającemu takiej osobie wynagrodzenie "pod stołem" grozić będzie grzywna od 1500 zł do 45 000 zł.

Pracodawcy, którzy nielegalnie powierzają pracę dłużnikom alimentacyjnym albo wypłacają im wynagrodzenie z pominięciem zadłużenia z tytułu alimentów są narażeni na odpowiedzialność z tego tytułu. Minimalna kara grzywny wynosi 1500 zł a maksymalna 45 000 zł. 

Ustawą z 20 maja 2021 r. o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny, która modyfikuje przepisy Kodeksu pracy w ww. zakresie doprecyzowano, że odpowiedzialność pracodawcy w przypadku bezumownego zatrudnienia dłużnika alimentacyjnego lub wypłacania mu wynagrodzenia „pod stołem”, skutkująca zwiększoną kwotą grzywny, ograniczona jest do przypadków pracowników ujawnionych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

Ponadto  wprowadzono regulację stanowiącą, że w Krajowym Rejestrze Zadłużonych ujawnieni będą dłużnicy, wobec których toczy się zarówno egzekucja świadczeń alimentacyjnych, jak i dłużnicy, wobec których toczy się egzekucja należności budżetu państwa. W obecnym stanie prawnym w rejestrze ujawnione mogą być wyłącznie osoby, wobec których toczy się łącznie egzekucja należności budżetu państwa oraz egzekucja świadczeń alimentacyjnych.

Ustawa z 20 maja 2021 r. o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny obecnie oczekuje na rozpatrzenie przez Senat.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021

Komplet publikacji uwzględniających szczególne rozwiązania w zakresie prawa pracy obowiązujące w czasie pandemii COVID-19. Kodeks pracy 2021 - zawiera aktualną treść przepisów oraz kompleksowy i praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy. W książce Dokumentacja kadrowa 2021 przedstawione są aktualne, obowiązujące w 2021 r. zasady prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej.

Kup już za: 169.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK