do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 07.06.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Szkolenie wstępne bhp w czasie pandemii

Pracodawca powinien przeprowadzić szkolenie wstępne w zakresie bhp przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Szkolenie takie nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez pracownika pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.

W okresie stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii wprowadzono możliwość przeprowadzania wstępnych szkoleń bhp w trybie zdalnym, tj. za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej (art. 12e ust. 1 ustawy o COVID-19). Nie dotyczy to jednak instruktażu stanowiskowego w przypadku niektórych grup pracowników.

WAŻNE!

W okresie stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii COVID-19 wprowadzono możliwość przeprowadzania wstępnych szkoleń bhp w trybie zdalnym.

Instruktażu stanowiskowego w formie zdalnej w ramach wstępnego szkolenia bhp
nie przeprowadza się dla:

  • pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym
  • pracownika zatrudnianego na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych
  • pracownika przenoszonego na stanowisko robotnicze lub takie, na którym występuje narażenie na działania czynników niebezpiecznych
  • ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką

W czasie pandemii COVID-19 dopuszczalne jest więc przeprowadzanie szkoleń wstępnych (instruktażu ogólnego) bhp za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Nie jest jednak zabronione ich przeprowadzanie w dotychczasowej formie, zgodnej z rozporządzeniem w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy jednak pamiętać, aby szkolenie prowadzone w dotychczasowej formie (np. w sali wykładowej) było zorganizowane z zachowaniem reżimu sanitarnego (dystansu, dezynfekcji, zastosowania środków ochrony osobistej).

Natomiast przeprowadzenie instruktażu stanowiskowego dla pracowników wymienionych powyżej jest możliwe jedynie w niezmienionej, stosowanej dotychczas formie, czyli na stanowisku pracy, na którym pracownik jest zatrudniony.

Czytaj więcej w artykule: "Badania lekarskie i szkolenia bhp w czasie pandemii COVID-19 - procedura postępowania pracodawcy" >>

Webinarium: Praktyczna obsługa programu PŁATNIK

TERMIN: 28 czerwiec 2021, godz. 10:00-12:00

Praktyczne webinarium „Praktyczna obsługa programu PŁATNIK”. Szkolenie poprowadzi Małgorzata Narożnik – Specjalista ds. Kadr i Płac. Certyfikowany Trener Comarch ERP Optima.

Kup już za: 199.75 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK