do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 30.04.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Umowa o pracę zamiast umowy śmieciowej – projekt nowelizacji ustawy o PIP

Inspektor pracy będzie mógł ustalić istnienie stosunku pracy. W ten sposób ma być egzekwowany zakaz zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi. Takie rozwiązania zawiera projekt nowelizacji ustawy o PIP.

Sejm zajmie się projektem ustawy nowelizującej ustawę o Państwowej Inspekcji Pracy. Projekt zakłada nadanie inspektorom pracy uprawnienia do ustalania istnienia stosunku pracy. Będzie to możliwe w razie stwierdzenia, że stosunek prawny łączący strony ma - wbrew zawartej między nimi umowie - cechy stosunku pracy.

Ustalenie istnienia stosunku pracy ma następować w drodze decyzji wydawanej przez okręgowego inspektora pracy. Projekt nowelizacji określa elementy, jakie zawierać powinna taka decyzja. Wśród nich znajduje się określenie wysokości wynagrodzenia ze wskazaniem składników wynagrodzenia. Wynagrodzenie po potrąceniu składek ZUS oraz zaliczek na podatek dochodowy nie będzie mogło być niższe niż wynagrodzenie wynikające z dotychczasowej umowy tego pracownika po potrąceniu składek i zaliczek na podatek.

Nowelizacja ustawy o PIP ma na celu wprowadzenie do polskiego ustawodawstwa instrumentów pozwalających na egzekwowanie zakazu zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi, potocznie zwanymi „umowami śmieciowymi”.

Projekt ustawy został skierowany do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne i Biuro Analiz Sejmowych oraz do konsultacji.

Źródło: sejm.gov.pl

Oprac. Tomasz Kowalski

Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021

Komplet publikacji uwzględniających szczególne rozwiązania w zakresie prawa pracy obowiązujące w czasie pandemii COVID-19. Kodeks pracy 2021 - zawiera aktualną treść przepisów oraz kompleksowy i praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy. W książce Dokumentacja kadrowa 2021 przedstawione są aktualne, obowiązujące w 2021 r. zasady prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej.

Kup już za: 169.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK