do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 29.04.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Nie będzie przesunięcia terminu składania PIT

Mimo apelu środowiska doradców podatkowych o przesunięcie terminu składania zeznań PIT w tym roku, Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się na takie posunięcie. W odpowiedzi na apel KIDP czytamy, że „akcja składania zeznań za 2020 rok przebiega prawidłowo” i że do końca marca zeznania złożyła połowa podatników.

Z apelem do Ministra Finansów w tej sprawie wystąpił w kwietniu Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Zaapelował o wydłużenie terminu składania zeznań PIT o dwa miesiące, do 30 czerwca – tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku.

„Liczne apele doradców podatkowych, które wpływają do naszego samorządu jednoznacznie wskazują, że stan epidemii znacząco utrudnia wykonywanie podstawowych obowiązków po stronie podatników. Liczba zakażeń, która znacząco przewyższa te z ubiegłego roku powoduje duże trudności w funkcjonowaniu kancelarii doradców podatkowych jak również ich klientów, co w konsekwencji może prowadzić do niedotrzymania terminów na dokonanie rozliczeń” – czytamy w piśmie prof. Adama Mariańskiego zaadresowanym do Ministra Finansów.

W odpowiedzi na apel doradców podatkowych Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie przewiduje przedłużenia terminu składania PIT za 2020 rok do 30 czerwca.

„Akcja składania zeznań podatkowych za 2020 r. przebiega prawidłowo. Wzorem lat ubiegłych do końca marca rozliczyło się około 50% podatników. Pozostałe osoby złożą zeznanie w ostatnich dniach kwietnia, co jest zgodne z tym co obserwujemy od kilku lat”

Resort finansów zachęca podatników do korzystania z usługi „Twój e-PIT” czyli elektronicznego zeznania, które jest wystawiane automatycznie i pojawia się na profilu podatnika w serwisie www.podatki.gov.pl.

„Co istotne, w przypadku podatników, którzy oprócz dochodów wykazanych w rocznym obliczeniu podatku PIT-40A lub informacjach PIT-8C, PIT-11, PIT-11A, nie uzyskali innych dochodów podlegających opodatkowaniu i wykazywanych w zeznaniach PIT-36, PIT-37 lub PIT-38, korzystanie z usługi nie wymaga podjęcia jakichkolwiek działań. W konsekwencji, jeżeli podatnik przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania nie zaakceptuje zeznania przygotowanego przez administrację skarbową lub go nie odrzuci, nastąpi automatyczna akceptacja tego zeznania w ostatnim dniu terminu określonego na jego złożenie. Jest to równoznaczne ze złożeniem zeznania przez podatnika. Pozostałe 7% podatników, w tym przedsiębiorcy, mogą złożyć zeznanie za pośrednictwem e-Deklaracji. Podobnie jak w przypadku usługi Twój e-PIT złożenie zeznania w wersji elektronicznej nie wymaga wyjścia z domu. Interaktywne formularze są dostępne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu” – czytamy w odpowiedzi na apel KIDP.

Źródło: Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Webinarium: Forma dokumentów kadrowo-płacowych

Rabatowa majówka – 15% taniej

TERMIN: 21 maj 2021, godz. 10:00-11:00

Praktyczne webinarium „Forma dokumentów kadrowo-płacowych”. Szkolenie poprowadzi Paweł Ziółkowski, ekspert INFORAKADEMII, specjalista z zakresu prawa pracy i podatków.

Kup już za: 126.65 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK