do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 12.04.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

PPK - kiedy wypłata przed sześćdziesiątką bez potrąceń

Wypłacając pieniądze przed sześćdziesiątką, traci się dopłaty od państwa, a 30% wpłat pracodawcy było zapisywane na naszym koncie w ZUS. Płacimy także podatek od wypracowanych zysków. Są jednak dwa przypadki, które pozwalają wypłacić pieniądze przed sześćdziesiątką bez żadnych potrąceń.

Pierwszy z nich jest możliwy w przypadku choroby. To może być choroba Twoja, małżonka lub dziecka, pod warunkiem, że nie jest pełnoletnie. Możesz wówczas wypłacić bez żadnych potrąceń do 25% zgromadzonych środków. Aby to zrobić, należy złożyć wniosek o wypłatę środków do instytucji finansowej, która prowadzi rachunek PPK. Do wniosku powinniśmy dołączyć orzeczenie lub zaświadczenie lekarza, który potwierdzi diagnozę poważnego zachorowania. Katalog chorób jest bardzo obszerny i zawarty w ustawie: to może być nowotwór, zawał serca, udar, czy stwierdzona u dziecka cukrzyca. Co ważne, taki wniosek można składać wielokrotnie, pod warunkiem, że każdy z nich będzie dotyczył innego zdarzenia – nie możemy pobrać np. dwa razy po 25% na leczenie cukrzycy u dziecka. Nie jest przy tym istotne, kiedy doszło do zachorowania, przed czy po przystąpieniu do PPK.

Druga sytuacja, gdy wypłacimy pieniądze przed sześćdziesiątką bez żadnych pomniejszeń, jest bardziej optymistyczna. Dotyczy ona wypłaty na wkład własny przy kredycie hipotecznym na:

  • budowę lub przebudowę budynku mieszkalnego,
  • zakup domu, mieszkania lub gruntu,
  • nabycie udziału we współwłasności domu, mieszkania lub gruntu.

Z tego rozwiązania mogą skorzystać wyłącznie osoby, które nie ukończyły 45 lat. Mogą one wypłacić nawet 100% swoich oszczędności, zgromadzonych na rachunku PPK bez żadnych potrąceń. Aby to zrobić, w instytucji finansowej, w której mamy rachunek, musimy złożyć wniosek o zawarcie specjalnej umowy. Powinna ona określać na co będzie zaciągany kredyt, na jakich zasadach i w jakich terminach chcemy wypłacić pieniądze z PPK oraz kiedy zaczniemy je zwracać. Tak, pieniądze pobrane na wkład własny trzeba zwrócić na swój rachunek PPK.  Mamy na to 15 lat od wypłaty oszczędności, przy czym zacząć zwracać pieniądze powinniśmy nie później niż 5 lat od pobrania środków. To trochę tak, jakbyśmy brali nieoprocentowaną pożyczkę. 

W zależności od tego, czego dotyczy kredyt hipoteczny, pieniądze otrzymamy na własny rachunek bankowy lub zostaną przekazane na rachunek bankowy sprzedającego np. mieszkanie. Z tej opcji możemy skorzystać tylko raz. Jeśli pieniądze, pobrane z PPK na wkład własny, nie wrócą na nasz rachunek w ciągu 15 lat, zapłacimy podatek od zysków. 

W obu przypadkach wypłata pieniędzy nie wiąże się z końcem oszczędzania. Po skorzystaniu z wypłaty  nasze konto PPK nadal będzie zasilane wpłatami pracodawcy, państwa i oczywiście naszymi. 

Źródło: www.mojeppk.pl

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Przewodnik zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych z początkiem 2021 r. w ustawach podatkowych, a także w rachunkowości oraz w przepisach prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Podatnicy i pracodawcy znajdą w tej publikacji ważne informacje przedstawione w układzie tematycznym i zgromadzone w jednym miejscu. Każda zmiana została opisana oraz opatrzona komentarzem eksperta z oceną skutków regulacji.

Kup już za: 99.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK