do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 09.04.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Jak po zmianach będzie rozliczana sprzedaż wysyłkowa

Od 1 lipca 2021 r. wejdą w życie zmiany w zakresie rozliczania VAT od sprzedaży importowanych towarów. Zmienią się także zasady opodatkowania sprzedaży wysyłkowej i świadczenia niektórych usług na rzecz konsumentów. Podatnicy dokonujący sprzedaży przez Internet, właściciele platform, dostarczający towary powinni przeanalizować, czy nie dotyczą ich te zmiany.

Po zmianach, od 1 lipca 2021 r., w całej UE będzie obowiązywał jeden limit dla każdego kraju UE, który wyniesie 10 000 euro (42 000 zł dla podatników mających siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności w Polsce). Ustalając limit dla danego kraju, będziemy musieli wliczać do niego sumę całkowitej wartości netto:

  • dostaw towarów wysyłanych lub transportowanych w ramach sprzedaży wysyłkowej na terytorium tego kraju oraz
  • usług elektronicznych, telekomunikacyjnych, nadawczych, świadczonych na rzecz konsumentów z tego kraju.

Tę sprzedaż będziemy mogli rozliczać w Polsce, pod warunkiem że jej wartość nie przekroczy w danym ani w poprzednim roku podatkowym kwoty 42 000 zł.

Po przekroczeniu limitu podatnicy będą mieli dwie opcje. Tak jak jest to obecnie, dostawcy będą mogli rozliczać VAT w każdym kraju, dla którego przekroczono limit. Wymaga to rejestracji do VAT w tym kraju.

Będzie można jeszcze skorzystać z opcji obecnie niedostępnej. Nie będzie konieczności rejestracji w każdym kraju, do którego dokonujemy dostaw, gdy wybierzemy rozliczenie według procedury unijnej. Będziemy mogli wtedy dokonywać rozliczenia przez VAT-OSS, czyli One Stop Shop. Powstanie on poprzez rozszerzenie tzw. małego punktu kompleksowej obsługi, czyli obecnego VAT-MOSS, z którego aktualnie korzystają podatnicy świadczący usługi telekomunikacyjne, nadawcze oraz elektroniczne.

Wybierając rozliczenie według procedury unijnej musimy ją stosować do wszystkich dostaw towarów lub usług objętych tą procedurą dokonywanych lub świadczonych na terytorium Unii Europejskiej na rzecz konsumentów. Nie będzie możliwości wyboru tylko niektórych krajów UE, do których dostawy będziemy rozliczali według procedury unijnej. Sprzedaż ta, rozliczana według stawek VAT obowiązujących w krajach, do których dostarczono towary, nie będzie wykazywana w deklaracji JPK_V7, tylko w specjalnej scentralizowanej elektronicznej deklaracji składanej do polskiego US.

Czytaj więcej w artykule: "Pakiet e-commerce - kto powinien przygotować się do zmian od 1 lipca" >>

Webinarium: Samochód w firmie - aspekty podatkowe (VAT, CIT i PIT)

Rabatowa majówka – 15% taniej

TERMIN: 17 maj 2021, godz. 10:00-11:00

Praktyczne webinarium „Samochód w firmie- aspekty podatkowe (VAT, CIT i PIT)”. Szkolenie poprowadzi Patrycja Kubiesa doradca podatkowy wpisana na listę pod numerem 13829. Swoją ścieżkę zawodową w doradztwie podatkowym zdobywała w środowisku międzynarodowej korporacji na stanowisku kierowniczym, gdzie była odpowiedzialna za całokształt procesów finansowych spółek grupy, udział w procesac

Kup już za: 126.65 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK