do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 05.03.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

E-faktura coraz bliżej. Przedsiębiorcy zgłaszają własne pomysły

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Początkowo wystawianie faktur w tym systemie ma być dobrowolne. Zdaniem Konfederacji Lewiatan krajowy rejestr e-faktur zmieni dotychczasowy sposób ich wystawiania, dlatego ważne są nie tylko rozwiązania prawne, ale przede wszystkim techniczne.

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który przewiduje wprowadzenie możliwości wystawiania e-faktur w systemie ministerstwa finansów znajduje się w konsultacjach. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od 1 października br. W pierwszym etapie korzystanie z systemu ma być dobrowolne, nie wiadomo czy i kiedy będzie to obowiązek przedsiębiorców. Ci, którzy wystawią e-fakturę w KSeF mogą otrzymać zwrot VAT w ciągu 40, a nie 60 dni.

- Dla oceny systemu e-faktur ważne jest zapoznanie się nie tylko z projektem ustawy, ale i aktami wykonawczymi, które dotyczą tej kwestii. Istotny jest też aspekt praktyczny i prezentacja wersji testowej platformy, opublikowanie API wykazu podatników VAT, umożliwienie przedsiębiorcom przetestowania kompletnego rozwiązania oraz zgłoszenie ewentualnych uwag, również, co do wydajności systemu - mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Lewiatana z nowych przepisów nie wynika, czy system e-faktur będzie obligatoryjny dla wszystkich przedsiębiorców. Powinno być to wyjaśnione poprzez np. odpowiednie regulacje wprowadzone na możliwie wczesnym etapie. Zapewni to transparentność i pewność przepisów, dając przedsiębiorcom niezbędne argumenty do rozpoczęcia ewentualnych prac nad wdrożeniem tego rozwiązania.

- Jest to absolutne minimum potrzebne m.in. do oszacowania kosztów konfiguracji używanych systemów z nowym wzorem faktury oraz przeprowadzenia zmian w procesach księgowych oraz obsługi klientów (w szczególności ważnej w przypadku firm świadczących usługi o charakterze masowym) - dodaje Przemysław Pruszyński.

To jest również istotne z perspektywy innych regulacji niż podatkowe, które obligują np. operatorów telekomunikacyjnych do przesyłania wraz z fakturą dodatkowych informacji o świadczonych usługach. W takich sytuacjach, jeśli faktycznie system e-faktura będzie obligatoryjny dla wszystkich podatników VAT, przedsiębiorcy będą musieli zapewnić również inne kanały/warunki przesyłania takich informacji, tak aby spełnić wymogi ustawowe. Może to również dotyczyć przedsiębiorców, którzy kontraktowo zobowiązani są do przesyłania wraz z fakturą dodatkowych specyfikacji, protokołów odbioru dokumentów. Wprowadzenie obligatoryjnego obiegu faktur poprzez e-fakturę będzie oznaczało poważną dolegliwość zarówno po stronie nabywcy usługi jak i sprzedawcy (różne kanały przesyłania i archiwizowania dokumentów).

Źródło: Konfederacja Lewiatan

VAT 2021. Komentarz – wersja PREMIUM

Komplet o zmianach w VAT 2021. W wersji PREMIUM:
Na bieżąco aktualizowany serwis z dostępem do obszernego szczegółowego i praktycznego komentarza do ustawy o VAT obejmującego wszystkie zmiany w 2021 r. oraz do codziennych aktualności z zakresu VAT przez 12 miesięcy
Praktyczny komentarz z omówieniem każdego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług. Uwzględnia zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2021 r. oraz zmiany, które wejdą w życie od 1 lipca 2021 r.

Kup już za: 289.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK