do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 05.02.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

2 dni wolne od pracy dla honorowych dawców krwi oddających osocze

Zwiększenie do 2 dni wymiaru zwolnienia od pracy oraz zwolnienia od wykonywania czynności służbowych dla honorowych dawców krwi, z których mogą oni skorzystać w związku z oddaniem krwi lub jej składników, wprowadziła kolejna nowelizacja ustawy o COVID-19.

Ustawa z 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 159), wprowadza od 26 stycznia 2021 r. zmianę w ustawie z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi.

Zgodnie z nowymi regulacjami w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii wprowadzone zostały dodatkowe uprawnienia dla ozdrowieńców COVID-19, którzy zechcą oddać krew lub osocze po przebytej chorobie COVID-19.

W wyniku zmiany przepisów dla honorowego dawcy krwi zwiększono wymiar zwolnienia od pracy oraz zwolnienia od wykonywania czynności służbowych z 1 dnia do 2 dni, z których dawca może skorzystać w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki, oraz w dniu następnym.

Natomiast dawcy krwi, który odda co najmniej 3 donacje krwi lub osocza po chorobie COVID-19, przysługuje ulga w wysokości 33% na przejazdy na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego:

  • kolejowego w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej,
  • kolejowego w 2 klasie pociągów innych niż osobowe i pospieszne.

Dokumentem poświadczającym uprawnienia jest:

  • w przypadku dwóch dni wolnych od pracy – zaświadczenie wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA;
  • w przypadku ulgowych przejazdów – zaświadczenie potwierdzające co najmniej 3 donacje wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA.

Zaświadczeń ze stacji krwiodawstwa nie wolno przechowywać w aktach osobowych. Można o nie prosić pracownika jedynie do wglądu. Dwudniowe zwolnienie od pracy z tytułu oddania krwi lub osocza jest zwolnieniem z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Jest to jedyna na rynku publikacja, która w praktyczny sposób przygotowuje Czytelników do stosowania nowych przepisów podatkowych, prawa pracy i ZUS, które zaczną obowiązywać w 2021 r. Opracowanie zawiera konkretne wskazówki krok po kroku, w jaki sposób przygotować się do wprowadzanych zmian.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK