do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 28.01.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Wszystkie potrącenia zwolnią z obowiązku stosowania split payment

Artykuł 108a ust. 1d ustawy o VAT przed nowelizacją zawężał zwolnienie ze stosowania obowiązkowego split payment tylko do potrąceń kodeksowych wskazanych w art. 498 Kodeksu cywilnego. Były to potrącenia wymagalnych wierzytelności, które mogły być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym. Dlatego dotychczas podważano zwolnienie ze stosowania split payment np. przy rozliczeniach na zasadzie nettingu, który mógł obejmować krąg wielu podmiotów i był bardziej złożony.

Dodatkowo, skoro obie wierzytelności musiały być wymagalne, to potrącenia wierzytelności wymagalnej z wierzytelnością o dłuższym terminie płatności nie można było zastosować, gdy istniał obowiązek stosowania split payment.

Od 1 stycznia 2021 r. w przypadku dokonania każdego potrącenia wierzytelności nie stosuje się split payment w zakresie, w jakim kwoty należności są potrącane. Dokonując nowelizacji, uznano, że przy rozliczaniu przez inne formy potrąceń ryzyko wyłudzeń VAT jest minimalne. Ustawodawca nie zawarł przepisów przejściowych. Należy zatem uznać, że nowe zasady dotyczą wszystkich płatności dokonywanych od 1 stycznia 2021 r.

PRZYKŁAD

Spółka A wystawiła spółce B fakturę za usługi budowlane z oznaczeniem MPP i terminem płatności 15 stycznia 2021 r. na kwotę 50 000 zł brutto. Jednocześnie spółka B wystawiła spółce A fakturę na kwotę 30 000 zł brutto z terminem płatności 15 lutego 2021 r. Spółka B dokonując zapłaty za fakturę 15 stycznia 2021 r. dokonała kompensaty do kwoty 30 000 zł ze swoją wierzytelnością wobec spółki A, a pozostałą część 20 000 zł zapłaciła z zastosowaniem split payment. Przed zmianą zastosowana kompensata nie zwolniłaby z zastosowania split payment do całej transakcji.

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi

Od 1 lipca 2020 r. zmieniły się dotychczasowe zasady klasyfikacji usług i ustalania stawek VAT. Od tej daty należy klasyfikować usługi według PKWiU 2015, co spowoduje również zmianę stawek VAT na wiele z nich. Nasza książka to jedyna publikacja na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich usług wymienionych w nowej klasyfikacji. Do pozycji PKWiU 2015 są przypisane: stary numer PKWiU 2008 według klucza powiązań GUS oraz stawka lub zwolnienie z VAT po zmianach i podstawa prawna ich

Kup już za: 198.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK