do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 27.01.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Zasady wypełniania i przekazywania do ZUS formularza RUD

Nowy formularz RUD (zgłoszenie umowy o dzieło) został ustalony w załączniku nr 24 do rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 20 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 2366). Formularz RUD należy wykorzystywać zarówno do zgłoszenia umowy o dzieło, jak i do dokonania korekt zgłoszenia umowy o dzieło.

Formularz RUD składa się z IV części/bloków.

* Wymagane w bloku III informacje o dacie rozpoczęcia wykonywania dzieła i dacie jego zakończenia mogą nie zostać określone przez strony umowy. W umowie o dzieło zasadniczo ma znaczenie, kiedy nastąpi oddanie dzieła (jeśli ma ono wymiar materialny). Data oddania dzieła nie musi zaś być tożsama z datą zakończenia wykonywania dzieła.

Początkowo udostępniony przez ZUS formularz RUD służył do przekazania do ZUS informacji o jednej osobie, z którą zawarto jedną umowę o dzieło. Już 13 stycznia 2021 r. formularz ten uległ modyfikacji. Obecnie w formularzu RUD dostępnym na PUE ZUS można na 1 formularzu przekazać informację o maksymalnie 10 umowach o dzieło zawartych z danym wykonawcą.

W sytuacji gdy umowa o dzieło zawarta jest z więcej niż jednym wykonawcą dzieła (czyli kontrahentem płatnika lub osoby fizycznej zamawiającej dzieło są dwie osoby lub jest ich więcej), należy poinformować ZUS o wszystkich osobach, które wspólnie wykonują określone w umowie dzieło. Z uwagi bowiem na cel, dla którego został wprowadzony obowiązek raportowania o umowach o dzieło, tj. umożliwienie ZUS weryfikowania istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych wykonawców dzieła, zgłoszeniu do ZUS powinni podlegać wszyscy wykonawcy dzieła.

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Przewodnik zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych z początkiem 2021 r. w ustawach podatkowych, a także w rachunkowości oraz w przepisach prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Podatnicy i pracodawcy znajdą w tej publikacji ważne informacje przedstawione w układzie tematycznym i zgromadzone w jednym miejscu. Każda zmiana została opisana oraz opatrzona komentarzem eksperta z oceną skutków regulacji.

Kup już za: 79.20 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK