do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 27.01.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek przedłużone

Płatnicy składek, którzy korzystali z tarczy antykryzysowej 6.0 skierowanej do przedsiębiorców z wybranych branż, będą mogli ponownie skorzystać ze świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS. Tym razem wsparcie dotyczy grudnia 2020 r. i stycznia 2021.

Możliwość skorzystania ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP, FS i FGŚP lub FEP oraz  ponownego świadczenia postojowego dotyczy przedsiębiorców szczególnie narażonych na negatywne skutki trwającej epidemii COVID-19. Chodzi m.in. o branże turystyczną, wystawienniczą, artystyczną, filmową, transportową, gastronomiczną.  W zależności od rodzaju przeważającej działalności wg PKD płatnicy mogą skorzystać ze świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS jednokrotnie lub dwukrotnie.

Same zasady przyznawania poszczególnych ulg nie zmieniły się. Nadal warunkiem  skorzystania z nich jest:

  • nieposiadanie innego tytułu do ubezpieczeń społecznych,
  • prowadzenie na 30 listopada 2020 r. działalności gospodarczej, oraz
  • uzyskanie w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku przychodu o co najmniej 40% niższego w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego.

W przypadku ubiegania się o zwolnienie ze składek ZUS dodatkowo płatnik ma obowiązek przesłania deklaracji rozliczeniowych lub imiennych raportów miesięcznych należnych za styczeń lub za grudzień i styczeń do 28 lutego 2021 r.

Wnioski należy składać do 31 marca 2021 r.

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 lutego 2021 r.

Podstawa prawna:

● § 4-6, § 10-13 rozporządzenia Rady Ministrów z 19 stycznia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz.U. z 2021 r., poz. 152)

Agata Pinzuł

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania

W książce przedstawione są aktualne, obowiązujące w 2021 r. zasady prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej. Szczególną uwagę poświęcono dokumentom kadrowym związanym z epidemią COVID-19. Publikacja omawia również nowe dokumenty kadrowe – m.in. zgłoszenie umowy o dzieło do ZUS (formularz RUD), a także wniosek o rozłożenie na raty należności z tytułu składek ZUS EUR-02.

Kup już za: 99.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK