Świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek przedłużone
Płatnicy składek, którzy korzystali z tarczy antykryzysowej 6.0 skierowanej do przedsiębiorców z wybranych branż, będą mogli ponownie skorzystać ze świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS. Tym razem wsparcie dotyczy grudnia 2020 r. i stycznia 2021.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP, FS i FGŚP lub FEP oraz ponownego świadczenia postojowego dotyczy przedsiębiorców szczególnie narażonych na negatywne skutki trwającej epidemii COVID-19. Chodzi m.in. o branże turystyczną, wystawienniczą, artystyczną, filmową, transportową, gastronomiczną. W zależności od rodzaju przeważającej działalności wg PKD płatnicy mogą skorzystać ze świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS jednokrotnie lub dwukrotnie.
Same zasady przyznawania poszczególnych ulg nie zmieniły się. Nadal warunkiem skorzystania z nich jest:
W przypadku ubiegania się o zwolnienie ze składek ZUS dodatkowo płatnik ma obowiązek przesłania deklaracji rozliczeniowych lub imiennych raportów miesięcznych należnych za styczeń lub za grudzień i styczeń do 28 lutego 2021 r.
Wnioski należy składać do 31 marca 2021 r.
Rozporządzenie wchodzi w życie 1 lutego 2021 r.
Podstawa prawna:
● § 4-6, § 10-13 rozporządzenia Rady Ministrów z 19 stycznia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz.U. z 2021 r., poz. 152)
Agata Pinzuł
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania
W książce przedstawione są aktualne, obowiązujące w 2021 r. zasady prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej. Szczególną uwagę poświęcono dokumentom kadrowym związanym z epidemią COVID-19. Publikacja omawia również nowe dokumenty kadrowe – m.in. zgłoszenie umowy o dzieło do ZUS (formularz RUD), a także wniosek o rozłożenie na raty należności z tytułu składek ZUS EUR-02.