do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 27.01.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Ryczałt ewidencjonowany - zwiększenia przychodu z tytułu „ulgi na złe długi”

Podatnik musi zwiększyć swój przychód do opodatkowania podatkiem zryczałtowanym o niezapłacone w terminie faktury w skutek działania tzw. ulgi na złe długi. Jednak na mocy art. 57c ustawa o ryczałcie ewidencjonowanym może tego nie robić odpowiednio za poszczególne okresy rozliczeniowe lub rok podatkowy, w których spełnione zostały łącznie następujące warunki:

1) w danym roku podatkowym obowiązywał stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19;
2) uzyskane przez podatnika odpowiednio w danym okresie rozliczeniowym lub roku podatkowym przychody z działalności gospodarczej są niższe o co najmniej 50% w stosunku do analogiczne go okresu poprzedniego roku podatkowego, a w przypadku podatnika, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w roku poprzedzającym rok podatkowy – w stosunku do uzyskanych w tym roku średnich przychodów z działalności gospodarczej;
3) podatnik poniósł odpowiednio w danym okresie rozliczeniowym lub roku podatkowym negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19.

Warunku zmniejszenia przychodów o ponad 50% nie stosuje się do podatników, którzy:

1) w okresie od 2019 r. do końca roku poprzedzającego rok podatkowy stosowali formę opodatkowania, w przypadku której nie ustala się przychodów;
2) rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej w ostatnim kwartale roku poprzedzającego rok podatkowy i nie uzyskali w tym okresie przychodów z działalności gospodarczej;
3) rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej w roku podatkowym, czyli do takich sytuacji, w których nie ma możliwości porównania osiąganych przychód osiąganiach przed i w trakcie epidemii COVID-19.

Przykład

Iwona Wiech prowadzi od 2019 r. działalność opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem, jednak wskutek epidemii i decyzji administracyjnych przychód w maju 2020 r. był mniejszy aż o 56%. Pani Iwona wskutek załamania swoich przychodów nie mogła uregulować kilku faktur na łączną kwotę 4500 zł. Mimo że od terminu płatności minęło już ponad 100 dni, to wskutek przepisów nie musi ona w rozliczeniu za 2020 r. doliczać tej niezapłaconej kwoty do przychodu opodatkowanego ryczałtem.

Biała lista podatników VAT

Publikacja zawiera komplet informacji o tzw. białej liście, czyli prowadzonym przez szefa KAS Wykazie podatników VAT, a także o konsekwencjach, jakie od 1 stycznia 2020 r. poniosą podatnicy, którzy dokonają wpłat na rachunki spoza tego Wykazu. Poradnik przystępnie omawia nowe rozwiązania prawne oraz rozstrzyga wiele kwestii praktycznych związanych z wprowadzeniem nowych regulacji. Autor udziela odpowiedzi na wiele pytań zgłoszonych przez podatników, przytacza wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, podaje liczne przykłady i zestawienia tabelaryczne.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK