Przygotowanie do badania sprawozdania finansowego 2020
Badanie sprawozdania finansowego za 2020 r. będzie przebiegało w odmienny sposób, niż to miało miejsce w latach poprzednich. Pandemia COVID spowodowała, że podczas badania sprawozdania finansowego występuje zwiększona liczba ryzyk, na które biegły powinien zwrócić szczególnie uwagę.
W celu pomocy biegłym rewidentom w przygotowaniu się do badania Polska Agencja Nadzoru Audytowego (zwana dalej PANA) 13 listopada 2020 r. opublikowała zestawienie komentarzy oraz opracowań artykułów dotyczących badania sprawozdania finansowego w obliczu pandemii.
Przedstawione komentarze i opracowania (omówione w dalszej części artykułu) mogą być też pomocne jednostkom, których sprawozdania finansowe podlegają badaniu przez biegłego rewidenta. Jednostki te dowiedzą się bowiem, jakie aspekty będą szczególnie brane pod uwagę podczas badania, dzięki czemu mogą lepiej przygotować się do audytu.
Zamknięcie ksiąg rachunkowych następuje na dzień kończący dany rok obrotowy. Przed ich zamknięciem jednostka powinna przeprowadzić określone czynności, aby rzetelnie i jasno przedstawić sytuację majątkową i finansową, prawidłowo ustalić wynik finansowy oraz poprawnie sporządzić sprawozdanie finansowe. Czynności związane z zamknięciem roku obrotowego można podzielić na etapy, przedstawione poniżej.
Rysunek. Etapy zamknięcia roku obrotowego
Czytaj więcej w artykule: "Przygotowanie do badania sprawozdania finansowego 2020" >>
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS
Jest to jedyna na rynku publikacja, która w praktyczny sposób przygotowuje Czytelników do stosowania nowych przepisów podatkowych, prawa pracy i ZUS, które zaczną obowiązywać w 2021 r. Opracowanie zawiera konkretne wskazówki krok po kroku, w jaki sposób przygotować się do wprowadzanych zmian.