do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 20.01.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Podatnicy, którzy wykupią samochód z leasingu, nie skorzystają z możliwości szybszej amortyzacji

Podatnicy, którzy wykupują samochody z leasingu i wprowadzają je do ewidencji środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej, nie mogą już korzystać z indywidualnych stawek amortyzacyjnych przewidzianych dla amortyzacji używanych środków trwałych. Takiego prawa nie będą mieli także inni podatnicy, którzy używają rzeczy na podstawie np. umów najmu, dzierżawy czy użyczenia, a następnie je kupują. Wynika to ze zmiany definicji używanych środków trwałych wprowadzonej w przepisach ustaw o podatkach dochodowych od 1 stycznia 2021 r.

Podatnicy mają do wyboru kilka metod amortyzacji dla nabywanych środków trwałych. W przypadku gdy środek trwały spełnia warunki do uznania go za używany środek trwały, w rozumieniu ustaw o podatku dochodowym, podatnik może indywidualnie ustalić dla niego stawkę amortyzacyjną. Taka stawka jest wyższa od stawki, która obowiązuje dla nowego środka trwałego. Dzięki temu amortyzacja używanego środka trwałego przebiega szybciej.

Jakie zmiany wprowadzono w definicjach używanych środków trwałych w 2021 r.

Od 1 stycznia 2021 r. środek trwały jest uznawany za używany tylko wówczas, jeżeli był używany przez okres:

  • 6 miesięcy; okres ten dotyczy środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 i 8 KŚT oraz środków transportu, w tym samochodów osobowych, albo
  • 60 miesięcy; okres ten dotyczy m.in. budynków i lokali innych niż budynki i lokale niemieszkalne, dla których stawka amortyzacyjna wynosi 2,5%

- a następnie został nabyty przez inny podmiot niż ten, który go dotąd używał. Nabycie tego środka trwałego przez dotychczasowego użytkownika nie jest już traktowane jako nabycie "używanego środka trwałego".

Do końca 2020 r. nie miało znaczenia, czy środki trwałe przed ich nabyciem były używane przez nabywcę czy przez inny podmiot. Zmiana ta niekorzystnie wpłynie na sytuację podatkową nabywców używanych środków trwałych. Spowodowała ona ograniczenie prawa podatników do korzystania z szybszej metody amortyzacji przewidzianej dla używanych środków trwałych. Według nowych przepisów, z tej metody amortyzacji mogą bowiem skorzystać tylko podatnicy, którzy nabywają środki trwałe używane wcześniej przez inny podmiot. Na wprowadzonej zmianie szczególnie ucierpieli podatnicy, którzy wykorzystują w prowadzonej działalności gospodarczej środki trwałe wykupione z leasingu, np. samochody.

Czytaj więcej w artykule: " Zmiany 2021. Podatnicy, którzy wykupią samochód z leasingu, nie skorzystają z możliwości szybszej amortyzacji" >>

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Przewodnik zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych z początkiem 2021 r. w ustawach podatkowych, a także w rachunkowości oraz w przepisach prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Podatnicy i pracodawcy znajdą w tej publikacji ważne informacje przedstawione w układzie tematycznym i zgromadzone w jednym miejscu. Każda zmiana została opisana oraz opatrzona komentarzem eksperta z oceną skutków regulacji.

Kup już za: 79.20 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK