do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 19.01.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Kto zapłaci podatek od sprzedaży detalicznej

Od 2021 r. niektórzy sprzedawcy po raz pierwszy zapłacą podatek od sprzedaży detalicznej (tzw. podatek handlowy). Przypominamy, kto i na jakich zasadach płaci ten podatek, obciążający bezpośrednio przychody z tytułu sprzedaży.

Podatek od sprzedaży detalicznej został wprowadzony do polskiego porządku prawnego 1 września 2016 r., ale jego wejście w życie zablokowała decyzja Komisji Europejskiej (KE). W 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał jednak, że prawo UE nie sprzeciwia się ustanowieniu takiego podatku. Odwołanie Komisji Europejskiej od wyroku z 16 maja 2019 r. nie zostało jeszcze rozpatrzone, ale wiele wskazuje na jego odrzucenie. Wyrok prawdopodobnie zapadnie na początku 2021 r. Niezależnie od tego, ustawa wprowadzająca podatek od sprzedaży detalicznej zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. A to oznacza, że od 1 stycznia 2021 r. podatnicy będą zobowiązani do ponoszenia ciężaru kolejnego podatku. W przypadku gdyby Trybunał, rozpatrując odwołanie uznał podatek za niezgodny z prawem unijnym, podatnikom przysługiwać będzie prawo do złożenia wniosku o nadpłatę.

Kto jest podatnikiem podatku od sprzedaży detalicznej

Podatnikami podatku od sprzedaży detalicznej są sprzedawcy detaliczni, czyli:

* przedsiębiorcy, którzy dokonują sprzedaży rzeczy ruchomych konsumentom. Przez konsumentów należy rozumieć:

  • osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej,
  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nabywające towary bez związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą,
  • rolników ryczałtowych (art. 3 pkt 3 ustawy).

* prowadzący sprzedaż

- w sklepach oraz

- poza lokalem przedsiębiorstwa.

Podatek ten nie dotyczy sklepów internetowych, czyli sprzedaży towarów na odległość realizowanej tylko przez Internet oraz podatników świadczących usługi na rzecz konsumentów (art. 3 ust. 5 ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej; dalej: ustawa).

Czytaj więcej w artykule: "Kto zapłaci podatek od sprzedaży detalicznej" >>

PODATKI 2021 KOMPLET

Komplet wyjątkowych publikacji dotyczący wszystkich zmian w podatkach w 2021 r. Na pakiet składa się dziesięć  publikacji prezentujących całościową informację prawną na temat podatków w 2021 r. oraz rozliczenia PIT za 2020 r. Dodatkowym atutem wersji PREMIUM jest retransmisja webinarium VAT 2021

Kup już za: 338.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK