Projekt zmian w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu
Projekt rozszerza listę podmiotów zaliczanych do tzw. jednostek obowiązanych, czyli podmiotów, które powinny stosować przepisy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Projekt zakłada też doprecyzowanie definicji beneficjenta rzeczywistego i wprowadzenie obowiązku rejestracji podmiotów zajmujących się obrotem kryptowalutami.
12 stycznia 2021 r. rząd przyjął projekt zmian w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Projekt przewiduje aby do listy instytucji obowiązanych, dodać przedsiębiorców prowadzących działalność polegającą na:
Zmiany mają też dotyczyć:
Projekt zakłada też wprowadzenie obowiązku:
W założeniach projektodawców zmiany wprowadzane projektem mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw (z kilkoma wyjątkami).
Projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz niektórych innych ustaw - opublikowany 12 stycznia 2021 r. na www.rcl.gov.pl
Ewa Sławińska
Biała lista podatników VAT
Publikacja zawiera komplet informacji o tzw. białej liście, czyli prowadzonym przez szefa KAS Wykazie podatników VAT, a także o konsekwencjach, jakie od 1 stycznia 2020 r. poniosą podatnicy, którzy dokonają wpłat na rachunki spoza tego Wykazu. Poradnik przystępnie omawia nowe rozwiązania prawne oraz rozstrzyga wiele kwestii praktycznych związanych z wprowadzeniem nowych regulacji. Autor udziela odpowiedzi na wiele pytań zgłoszonych przez podatników, przytacza wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, podaje liczne przykłady i zestawienia tabelaryczne.