do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 18.01.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

DGP: Nie każda darowizna od firmy jest z VAT

Nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa jest opodatkowane tylko wtedy, gdy przy ich nabyciu został odliczony VAT – przypomniał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytał o to przedsiębiorca, który zamierzał przekazać swoim dzieciom w darowiźnie nieruchomość. Chodziło o budynek kupiony do majątku prywatnego (bez odliczenia VAT), a następnie wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy. Przez kilka lat budynek służył do świadczenia usług krótkoterminowego zakwaterowania. Usługi te są opodatkowane VAT.

Mężczyzna uważał, że będzie mógł teraz przekazać ten budynek dzieciom bez konieczności zapłaty podatku, z uwagi na zwolnienie przewidziane dla dostaw realizowanych po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia (art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT). Pod pojęciem pierwszego zasiedlenia kryje się również m.in. oddanie nieruchomości w najem lub dzierżawę.

Dyrektor KIS przyznał, że podatku nie będzie, ale z innego powodu. Przypomniał, że darowizny i przekazanie nieodpłatnie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika są z VAT, pod warunkiem że podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości bądź w części (art. 7 ust. 2).

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 31 grudnia 2020 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.807.2020.2.JM

Patrycja Dudek

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT

Unikatowa publikacja kompleksowo omawiająca zagadnienia dotyczące rozliczeń VAT. Praktycznie i na przykładach wyjaśnia, jak prawidłowo odliczać VAT, wystawiać faktury, ustalać datę powstania obowiązku podatkowego, rozliczyć VAT od samochodu, określać wysokość podstawy opodatkowania czy stosować split payment. Pomaga rozliczać transakcje zagraniczne. Uwzględnia zarówno zmiany, które obowiązują od 1 lipca 2020 r., jak i te, które wchodzą w życie 1 października 2020 r.

Kup już za: 129.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK