do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 14.01.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Zasady zwrotu środków z PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe to program długoterminowego oszczędzania, w którym wpłaty finansowane są przez osobę zatrudnioną, podmiot zatrudniający i państwo.

Taka konstrukcja programu oznacza, że pozostając w nim pracownik zawsze zyskuje, bo do jego oszczędności dokłada się pracodawca i państwo. Warto skorzystać z takiej możliwości, kapitał zgromadzony w PPK może stanowić niebagatelną wartość po zakończeniu aktywności zawodowej.

Pomimo docelowego przeznaczenia środków gromadzonych w PPK na wypłatę po 60. roku życia – uczestnik może w dowolnym momencie z nich skorzystać, dokonując zwrotu środków (bez konieczności podawania przyczyny) lub wypłaty w szczególnych sytuacjach życiowych (poważane zachorowanie i wkład własny przy kredycie hipotecznym).

Dyspozycję zwrotu środków z PPK, czyli wycofania wszystkich oszczędności na podstawie art. 105 ustawy o PPK pracownik może złożyć instytucji finansowej w każdym momencie. Zwrotu środków może jednak dokonać jedynie uczestnik PPK, który nie ukończył 60 r.ż. Wypłata środków po sześćdziesiątce będzie już standardową „wypłatą” – na zupełnie innych, korzystniejszych zasadach. 

Dokonanie zwrotu nie powoduje, że uczestnik przestaje oszczędzać. Chęć rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK uczestnik zgłasza w pisemnej deklaracji składanej pracodawcy. Zatem w przypadku, gdy pracownik nie złoży takiej deklaracji, rachunek PPK, z którego dokonywany jest zwrot nadal będzie dla uczestnika prowadzony i wpłaty nadal będą przez pracodawcę przekazywane.

Wszelkie dyspozycje co do środków zebranych w PPK, uczestnik zgłasza wyłącznie instytucji finansowej prowadzącej jego rachunek - w tym wniosek o zwrot środków. Zwrotu środków instytucja finansowa dokonuje w terminach określonych w statucie funduszu inwestycyjnego, statucie funduszu emerytalnego lub regulaminie ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego. Terminy na dokonanie zwrotu środków powinny być również określone w umowie o prowadzenie PPK.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że przy zwrocie środków z PPK, uczestnik nie otrzyma całości środków z rachunku. Od oszczędności zostanie potrącony podatek od zysków kapitałowych, wszystkie środki pochodzące z dopłat od Państwa (te miały przecież premiować długoterminowe oszczędzanie)  i 30% środków z wpłat pracodawcy (ta kwota zostanie zapisana uczestnikowi na jego indywidualnym koncie w ZUS jako składka emerytalna). Pod poniższym linkiem znajduje się kalkulator korzyści pracownika, sprawdzający ile można zaoszczędzić w PPK już po pierwszym roku odkładania środków.

PPK zostały stworzone by gromadzić dodatkowe oszczędności na cele emerytalne, stąd specjalne zasady dysponowania nimi.

Źródło: www.mojeppk.pl

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Przewodnik zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych z początkiem 2021 r. w ustawach podatkowych, a także w rachunkowości oraz w przepisach prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Podatnicy i pracodawcy znajdą w tej publikacji ważne informacje przedstawione w układzie tematycznym i zgromadzone w jednym miejscu. Każda zmiana została opisana oraz opatrzona komentarzem eksperta z oceną skutków regulacji.

Kup już za: 99.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK