do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 07.01.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Okres prowadzenia działalności gospodarczej ma być wliczany do stażu pracy

Okres prowadzenia działalności gospodarczej będzie zaliczany do stażu pracy, od którego zależą świadczenia i uprawnienia pracownicze. Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy, którym zajmie się Sejm.

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy nowelizującej Kodeks pracy. Modyfikuje on zasady obliczania ogólnego stażu pracy pracownika. Według projektu pracodawca będzie zobowiązany do wliczania poprzednio zakończonych okresów:

  • prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub
  • współpracy przy wykonywaniu tej działalności

do okresów, od których zależą świadczenia bądź uprawnienia pracownika. Chodzi tu przykładowo o wymiar urlopu wypoczynkowego czy wcześniejszą wypłatę nagrody jubileuszowej (np. w przypadku pracowników sfery budżetowej).

Projekt zakłada, że pracodawca będzie wliczał do stażu pracy tylko te okresy działalności pozarolniczej, za które były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne.

Obecnie pracownicy, którzy przed nawiązaniem stosunku pracy prowadzili działalność gospodarczą, nie mogą wliczyć do stażu pracy okresu prowadzenia tej działalności. Zdaniem projektodawców taka sytuacja jest niekorzystna i krzywdząca dla pracowników, którzy wspomnianą działalność prowadzili.

Projekt ustawy nowelizującej Kodeks pracy został skierowany do konsultacji społecznych.

Źródło: sejm.gov.pl

Oprac. Tomasz Kowalski

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Jest to jedyna na rynku publikacja, która w praktyczny sposób przygotowuje Czytelników do stosowania nowych przepisów podatkowych, prawa pracy i ZUS, które zaczną obowiązywać w 2021 r. Opracowanie zawiera konkretne wskazówki krok po kroku, w jaki sposób przygotować się do wprowadzanych zmian.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK