do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 04.12.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Zbieg tytułów ubezpieczeniowych - raport

Fundacja Instrat opublikowała raport dotyczący zbiegów tytułów ubezpieczeniowych. Jak wskazują autorzy 6,4 % zatrudnionych dotyczy kwestia zbiegu tytułów. Potencjalna reforma polegająca na objęciu pełnego dochodu składką na ubezpieczanie społeczne miałaby pozytywny wpływ na przyrost środków na indywidualnym koncie w FUS ubezpieczonego czyli innymi słowy wyższą przyszłą emeryturę i wyższy zasiłek chorobowy.

Fundacja Instrat przedstawiła raport dotyczący oskładkowania różnych tytułów ubezpieczeniowych. Autorzy szacują, że tzw. zbieg tytułów ubezpieczeniowych dotyczy 1 miliona zatrudnionych (przez zatrudnionego rozumieją osobę odprowadzającą składkę na ubezpieczenie zdrowotne). Podstawowe przypadki to łączenie umowy o pracę z umową zlecenia lub umowy o pracę z działalnością gospodarczą. Te dwie sytuacje stanowią około 87% ze wszystkich przypadków zbiegów.

Najczęściej takie umowy są stosowane w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej, w której występuje 160,3 tys. przypadków zbiegu tytułów do ubezpieczeń. Nie mniej takich przypadków, bo aż 152,4 tys., jest w usługach administrowania. Kolejne 109,7 tys. osób z kilkoma umowami pracuje w handlu, 101,1 tys. zajmuje się działalnością naukową, profesjonalną i techniczną, a 97,5 tys. działalnością finansową i ubezpieczeniową. Z tych samych statystyk wynika także, że w ten sposób są najczęściej ubezpieczone osoby w wieku powyżej 40. roku życia z zarobkami przekraczającymi 7,5 tys. zł.

Szacuje się, że pełne oskładkowanie zleceń może oznaczać zwiększenie wpływów do ZUS nawet o 4 mld zł rocznie.

NSZZ Solidarność od lat postuluje pełne oskładkowanie dochodów z tytułu umowy zlecenia - komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego NSZZ Solidarność. Przemawiają za tym liczne argumenty począwszy od kwestii wyższych docelowych świadczeń emerytalnych, ale co najważniejsze taka reforma zmniejszyłaby presję na fałszywe umowy cywilnoprawne oraz przyczyniła się do wzmocnienia uczciwej konkurencji na rynku pracy.

Źródło: www.solidarnosc.org.pl

PODATKI 2021 KOMPLET

Komplet wyjątkowych publikacji dotyczący wszystkich zmian w podatkach w 2021 r. Na pakiet składa się dziesięć  publikacji prezentujących całościową informację prawną na temat podatków w 2021 r. oraz rozliczenia PIT za 2020 r. Dodatkowym atutem wersji PREMIUM jest retransmisja webinarium VAT 2021

Kup już za: 338.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK