do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 30.11.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Do oszczędzania w PPK zawsze można wrócić

Oszczędzanie w pracowniczych planach kapitałowych jest całkowicie dobrowolne. To pracownik decyduje, czy przystąpić do PPK oraz kiedy finansować wpłaty do tego programu. Swoich decyzji nie musi uzasadniać i może je zmieniać. Nawet wielokrotnie.

W tym miesiącu wiele firm podpisywało w imieniu i na rzecz swoich pracowników umowy o prowadzenie PPK. Umowy te nie objęły osób, które wcześniej złożyły pracodawcom deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK (dotyczy to osób, które ukończyły 18 lat i nie mają jeszcze 55 lat) oraz osób, które ukończyły już 55 lat i nie złożyły wniosku o zawarcie w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenia PPK.

Może to wynikać ze świadomych decyzji tych osób – uczestnictwo w programie PPK dla osób zatrudnionych jest bowiem dobrowolne. Może też być rezultatem nieposiadania przez nie dostatecznych informacji o benefitach wynikających z uczestnictwa w PPK. Należy jednak podkreślić: osoby, które nie zaczęły oszczędzać w PPK i chciałyby to zmienić, mogą dołączyć do programu w każdej chwili. Wystarczy, że złożą swojemu pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK.

W takiej sytuacji ich pracodawca powinien niezwłocznie zawrzeć w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK i rozpocząć naliczanie wpłat do PPK od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego im i po zawarciu tej umowy.

Warto dodać, że to zawsze pracownik decyduje , kiedy aktywnie oszczędzać w PPK, a kiedy to oszczędzanie przerwać. Jeśli z jakiś powodów chce przez jakiś czas nie finansować wpłat do PPK, może zawiesić ich finansowanie, składając pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. W takiej sytuacji wpłaty do PPK na jego rachunek w instytucji finansowej nie będą już dokonywane, zarówno te finansowane przez uczestnika PPK, jak i te finansowane przez jego pracodawcę. Jeśli następnie uczestnik PPK zmieni zdanie i będzie chciał wrócić do oszczędzania, wystarczy, że złoży pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat i pracodawca będzie zobowiązany taką decyzję pracownika realizować.

Ta łatwość, z jaką uczestnik PPK może elastycznie reagować na sytuację, w jakiej w danej chwili się znajduje, powinna zachęcać nieprzekonanych do PPK - jeśli tacy jeszcze są - do wejścia do tego programu, chociażby na próbę, aby sprawdzić czy oszczędzanie w PPK faktycznie się opłaca.

Źródło: www.mojeppk.pl

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Przewodnik zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych z początkiem 2021 r. w ustawach podatkowych, a także w rachunkowości oraz w przepisach prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Podatnicy i pracodawcy znajdą w tej publikacji ważne informacje przedstawione w układzie tematycznym i zgromadzone w jednym miejscu. Każda zmiana została opisana oraz opatrzona komentarzem eksperta z oceną skutków regulacji.

Kup już za: 79.20 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK