do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 25.11.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

DGP: Ceny transferowe - likwidacja spółki bez ekstra dokumentacji

Wypłata zysku po rozwiązaniu spółki komandytowej nie jest transakcją kontrolowaną i nie wymaga sporządzenia dokumentacji cen transferowych – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Wcześniej wiceminister finansów Jan Sarnowski stwierdził, że taką transakcją nie jest wypłata dywidendy (odpowiedź na poselską interpelację nr 9368). Co prawda sama dywidenda stanowi wynagrodzenie za powierzony kapitał, jednak wypracowany zysk, jego podział i wypłata są wyłącznie konsekwencją działalności gospodarczej i nie oznaczają bezpośrednio jej prowadzenia. Wypłata środków nie ma więc charakteru gospodarczego – stwierdził wiceminister (...).

Wiceminister nawiązał wtedy do ustawowej definicji zawartej w art. 23m ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT i art. 11a ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT. Wynika z niej, że transakcją kontrolowaną są „identyfikowane na podstawie rzeczywistych zachowań stron działania o charakterze gospodarczym, w tym przypisywanie dochodów do zagranicznego zakładu, których warunki zostały ustalone lub narzucone w wyniku powiązań”. Wartość transakcji kontrolowanej powinna przekroczyć limity określone w art. 11k ust. 2 ustawy o CIT.

Tym razem wątpliwości dotyczyły podziału środków z tytułu rozwiązania spółki osobowej (komandytowej). Z wnioskiem o interpretację wystąpił komandytariusz mający większość udziałów w zysku rozwiązywanej spółki. Przypadło mu ponad 2,8 mln zł.

Uważał, że nie trzeba będzie uwzględniać takiego zdarzenia w lokalnej dokumentacji cen transferowych. Co prawda – stwierdził ‒ wypłata zysku wypełni definicję transakcji kontrolowanej, bo zarówno przekroczony zostanie limit z art. 11k ust. 2 ustawy o CIT, jak i sama wypłata będzie mieć charakter gospodarczy. Powołał się jednak na art. 11n pkt 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym co do zasady nie trzeba dokumentować transakcji, których wartość nie stanowi przychodu albo kosztu uzyskania przychodu. Komandytariusz wskazał na art. 12 ust. 4 pkt 3a o CIT, zgodnie z którym nie traktuje się jako przychodu „środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki”.

Dyrektor KIS potwierdził, że wypłata udziału w zysku nie podlega obowiązkowi dokumentacyjnemu w zakresie cen transferowych, ale – jak wyjaśnił ‒ z innego powodu. Zdaniem organu nie zostanie w tej sytuacji spełniona definicja transakcji kontrolowanej, bo wypłata pieniędzy z tytułu rozwiązania spółki osobowej nie ma charakteru gospodarczego. To czynność wynikająca z kodeksu spółek handlowych, który nakłada na spółkę komandytową określone obowiązki wobec jej wspólników w sytuacji likwidacji tej spółki – wyjaśnił.

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 16 listopada 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.358.2020.3.SG

Mariusz Szulc

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Przewodnik zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych z początkiem 2021 r. w ustawach podatkowych, a także w rachunkowości oraz w przepisach prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Podatnicy i pracodawcy znajdą w tej publikacji ważne informacje przedstawione w układzie tematycznym i zgromadzone w jednym miejscu. Każda zmiana została opisana oraz opatrzona komentarzem eksperta z oceną skutków regulacji.

Kup już za: 79.20 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK