do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 25.11.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Plan ratunkowy dla spółek komandytowych

Czy ponad 100 tys. firm rodzinnych działających jako spółki komandytowe zostanie uratowanych przed nowym podatkiem? Jest na to szansa – prof. Adam Mariański, proponuje rozwiązanie, które pozwoli spełnić cele Ministerstwa Finansów, nie obciążając równocześnie polskich przedsiębiorców dodatkowym podatkiem CIT. Jeszcze w tym tygodniu, zmiany do ustawy mają zostać wprowadzone przez Senat – informują media.

Senat szykuje prawdziwą bombę, która ma zamknąć usta Ministerstwu Finansów i jednocześnie może ocalić od płacenia wyższych podatków dochodowych ponad 100 tys. polskich spółek komandytowych - głównie firm rodzinnych. Wprowadzą oni do ustawy poprawkę, która wywróci do góry nogami rządowy projekt. – donosi portal Money.pl w swoim artykule na temat prac nad ustawą wprowadzającą podatek CIT dla spółek komandytowych.

Przepisy, o których mowa, to kluczowa zmiana dla 100 tysięcy polskich spółek, w dużej części firm rodzinnych, które często są prowadzone jako spółki komandytowe. Kilka miesięcy temu Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w sposobie opodatkowania spółek komandytowych. Do tej pory, takie spółki nie płaciły podatku dochodowego – opodatkowane były jedynie zyski ich wspólników. Teraz, resort finansów chce, żeby spółki komandytowe płaciły dodatkowo podatek CIT, co oznaczać będzie, że ten rodzaj biznesu opodatkowany zostanie podwójnie. Rząd tłumaczy tę zmianę chęcią uszczelnienia systemu podatkowego – w uzasadnieniu dla projektu, Ministerstwo Finansów napisało, że w obecnej formie spółki komandytowe służą wyprowadzaniu nieopodatkowanych zysków za granicę.

Środowisko doradców podatkowych od początku krytykowało nowe przepisy, wskazując na to, że taka zmiana może być zabójcza dla tysięcy polskich przedsiębiorstw. Mimo to, sejm przyjął nowe przepisy nakładając dodatkowy podatek na spółki komandytowe. Ustawa trafiła do Senatu, który poprosił o konsultację prof. Adama Mariańskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych. To on zaproponował zmianę polegającą na tym, że dodatkowy podatek zapłacą tylko te firmy, które mają zagranicznych wspólników, a spółki komandytowe prowadzone przez polskich przedsiębiorców będą opodatkowane tak jak do tej pory.

Źródło: Krajowa Izba Doradców Podatkowych

PODATKI 2021 KOMPLET

Komplet wyjątkowych publikacji dotyczący wszystkich zmian w podatkach w 2021 r. Na pakiet składa się dziesięć  publikacji prezentujących całościową informację prawną na temat podatków w 2021 r. oraz rozliczenia PIT za 2020 r. Dodatkowym atutem wersji PREMIUM jest retransmisja webinarium VAT 2021

Kup już za: 338.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK