do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 23.11.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Od 1 grudnia nowe sankcje dla pracodawców nielegalnie zatrudniających dłużników alimentacyjnych

Od 1 grudnia 2020 r. zaczną obowiązywać zmiany dotyczące odpowiedzialności finansowej pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Z 30 000 zł do 45 000 zł wzrośnie maksymalna kara grzywny nakładana na pracodawcę za nielegalne zatrudnianie pracowników, w tym będących dłużnikami alimentacyjnymi, i niedokonywanie potrąceń na zaspokojenie alimentów. Minimalna kara grzywny, jaką będzie mógł nałożyć inspektor PIP, wyniesie obecnie 1500 zł.

Sankcje dla pracodawcy, który nie potwierdza na piśmie umowy o pracę przed dopuszczeniem pracownika do pracy, będą wyższe od 1 grudnia 2020 r., jeżeli taki pracownik:

  • jest osobą, wobec której toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych oraz egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, oraz
  • zalega on ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące.

Wówczas za niepotwierdzenie umowy o pracę przed dopuszczeniem takiego pracownika do pracy pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu będzie podlegać karze grzywny od 1500 zł do 45 000 zł. Do 30 listopada 2020 r. wysokość kary za niepotwierdzenie umowy dłużnika alimentacyjnego jest taka sama jak w przypadku pracownika niebędącego tym dłużnikiem i wynosiła od 1000 zł do 30 000 zł.

Omawiane przepisy Kodeksu pracy będą stosowane do pracodawcy lub osoby działającej w jego imieniu, która zatrudnia dłużnika alimentacyjnego po 30 listopada 2020 r.

Czytaj więcej w artykule: " Od 1 grudnia 2020 r. nowe sankcje dla pracodawców nielegalnie zatrudniających dłużników alimentacyjnych" >>

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Jest to jedyna na rynku publikacja, która w praktyczny sposób przygotowuje Czytelników do stosowania nowych przepisów podatkowych, prawa pracy i ZUS, które zaczną obowiązywać w 2021 r. Opracowanie zawiera konkretne wskazówki krok po kroku, w jaki sposób przygotować się do wprowadzanych zmian.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK