do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 18.11.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

DGP: Kasy fiskalne - fiskus chce dokręcić śrubę nieuczciwym podatnikom

Ministerstwo Finansów rozważa zintegrowanie pracy kas fiskalnych z terminalami płatniczymi – wynika z nieoficjalnych informacji.

Wczoraj resort zorganizował konferencję, na której przedstawiciele MF wraz z ekspertami z różnych organizacji i firm omawiali m.in. techniczne kwestie związane z wdrożeniem tego rozwiązania.

Obecnie kasa fiskalna i terminal płatniczy pracują niezależnie od siebie. Ministerstwo Finansów zmierza do tego, żeby nie trzeba było oddzielnie wprowadzać do terminala płatniczego kwoty do zapłaty. Informacja o niej byłaby przesyłana z kasy fiskalnej. Sprzedawca ewidencjonowałby więc transakcję w kasie, a następnie, gdy klient zadeklaruje, że chce zapłacić kartą, wybierałby odpowiednią funkcję.

Byłoby to kolejne rozwiązanie, które miałoby zapobiegać nieewidencjowaniu obrotu. Jak twierdzi Bartosz Mazur, doradca podatkowy w Gekko Taxens, szara strefa występuje raczej w transakcjach gotówkowych, po których nie zostaje ślad na rachunkach.

Natomiast fiskus może już teraz sprawdzić, czy kwoty zapłacone z użyciem terminala płatniczego zostały zaewidencjonowane w kasie. Dlatego zastanawia się, czy zmiana jest konieczna i z jakimi kosztami będzie się wiązać dla podatników.

– To może oznaczać konieczność kolejnej wymiany kas, terminali oraz dostosowania systemów IT. Byłby to kolejny spory koszt dla przedsiębiorców – podkreśla Bartosz Mazur.

Obecnie trwa wdrażanie kas online, dzięki którym fiskus na bieżąco otrzymuje informacje o sprzedaży dokonywanej przez podatników i może śledzić anomalie w jej rejestrowaniu. Od początku 2020 r. takie urządzenia muszą stosować m.in. mechanicy i stacje benzynowe. Od 1 stycznia 2021 r. będą one obowiązkowe m.in. w placówkach gastronomicznych, hotelach i pensjonatach.

Agnieszka Pokojska

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN

Od 1 lipca 2020 r. zmieniły się dotychczasowe zasady klasyfikacji usług i towarów oraz ustalania ich stawek VAT. Od tej daty należy klasyfikować usługi według PKWiU 2015, towary będziemy klasyfikować według nomenklatury CN. Te zmiany spowodują również zmianę stawek VAT na wiele z nich. Nasze publikacje to jedyny komplet na rynku, który zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów i usług wymienionych w nowej klasyfikacji.

Kup już za: 248.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK