do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 29.10.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Czy stosować kod MPP w przypadku faktur bez adnotacji "mechanizm podzielonej płatności"

Czy należy stosować oznaczenie MPP w przypadku wykazywania faktur za zakup towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT za kwotę przekraczającą 15 000 zł, które nie mają wymaganego oznaczenia "mechanizm podzielonej płatności"?

Tak, istnieje taki obowiązek. Od 1 października 2020 r. transakcje objęte obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności muszą być (zarówno przez sprzedawców, jak i przez nabywców) w ewidencji VAT oznaczane symbolem "MPP", zaś w nowym pliku JPK_VAT przez wpisanie wartości "1" w polu MPP.

Oznaczeniem "MPP" powinny być oznaczane wszystkie transakcje objęte obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności na podstawie art. 108a ust. 1a ustawy o VAT. Dotyczy to również przypadków, gdy faktury błędnie nie zostały przez sprzedawcę oznaczone wyrazami "mechanizm podzielonej płatności".

Potwierdza to MF w odpowiedzi na pytanie podatnika dotyczące nowego pliku JPK_VAT, w którym czytamy, że:

(…) w sytuacji gdy transakcja podlega obowiązkowemu mechanizmowi podzielonej płatności, nawet pomimo braku stosownego oznaczenia na fakturze, należy stosować do niej oznaczenie MPP.

Zatem wykazując fakturę, o której mowa w ewidencji VAT oraz w nowym pliku JPK_VAT należy zastosować oznaczenie MPP.

Podstawa prawna:

  • § 10 ust. 4 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2019 r. poz. 1988; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1127),

  • art. 108a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 106 ze zm.).

Tomasz Krywan

OFERTA SPECJALNA: Komplet VAT 2020. Komentarz z książką Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją

Komplet publikacji dotyczący najnowszych zmian w VAT. Komentarz zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług. Uwzględnia zmiany obowiązujące od 1 lipca i 1 października 2020 r. Publikacja Nowy JPK_VAT kompleksowo i na licznych przykładach omawia zasady wypełniania ewidencji VAT wraz z plikami JPK_V7M i JPK_V7K według nowych przepisów obowiązujących od października 2020 r.

Kup już za: 199.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK