do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 28.10.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Duże ułatwienie dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny

Każda aktywna Karta Dużej Rodziny będzie mogła zostać wyświetlona w aplikacji mobilnej mObywatel. Projekt ustawy wprowadzającej takie rozwiązanie został wprowadzony do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. To zniżki m.in. na przejazdy kolejowe, darmowe wstępy do parków narodowych, niższe opłaty paszportowe, a także na zakup żywności, ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa.

Od 2018 roku Karta Dużej Rodziny wydawana jest nie tylko w formie tradycyjnej, ale również elektronicznej – można ją wyświetlić w smartfonie w dedykowanej aplikacji. Według obowiązujących przepisów, żeby skorzystać z elektronicznej wersji, posiadacze tradycyjnych Kart muszą złożyć odpowiedni wniosek. Wkrótce może się to zmienić.

Duże ułatwienie i ograniczenie biurokracji

Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisany został projekt ustawy w świetle której każda aktywna Karta Dużej Rodziny osób dorosłych oraz nieletnich posiadających PESEL i dowód osobisty bądź eLegitymację (niezależnie od tego, o jaką jej formę wnioskowano) będzie mogła zostać wyświetlona w aplikacji mobilnej mObywatel.

Karta Dużej Rodziny

Dzisiaj z Karty Dużej Rodziny korzysta łącznie ponad milion rodzin. W sumie aktywnych Kart jest blisko 3,27 mln – 3,17 mln tradycyjnych i przeszło 890 tys. elektronicznych. W programie uczestniczy blisko 7,5 tys. partnerów, a ze zniżek można korzystać w ponad 28 tys. lokalizacji.

Łącznie w 2020 roku podpisano blisko 1,2 tys. umów i aneksów z partnerami KDR. Do programu w bieżącym roku dołączyli m.in. producenci obuwia – spółki Bartek i Wojas, czy sieć sklepów SMYK.

Karta przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, w której rodzic lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci. Z programu mogą, również korzystać rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku kontynuowania nauki. Od 2019 roku o KDR mogą wnioskować osoby, które miały kiedykolwiek na utrzymaniu troje lub więcej dzieci.

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

PODATKI 2021 KOMPLET

Black Friday

Komplet wyjątkowych publikacji dotyczący wszystkich zmian w podatkach w 2021 r. Na pakiet składa się dziesięć  publikacji prezentujących całościową informację prawną na temat podatków w 2021 r. oraz rozliczenia PIT za 2020 r. Dodatkowym atutem wersji PREMIUM jest webinarium VAT 2021

Kup już za: 304.20 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK