do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 28.10.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Czy oznaczać kodem GTU faktury korygujące dotyczące sprzedaży od stycznia do września 2020 r.

Udzieliliśmy w październiku kontrahentowi rabatu z tytułu obrotów w miesiącach styczeń-wrzesień, wystawiając fakturę korygującą zbiorczą. Rabat dotyczy sprzedaży wymienionej w załączniku 15 ustawy o VAT oraz sprzedaży spoza załącznika. Czy w tej sytuacji w JPK za październik 2020 r. jesteśmy zobowiązani do oznaczenia tej faktury odpowiednimi symbolami GTU?

W tym przypadku podatnik w nowej ewidencji JPK_VAT powinien oznaczać faktury korygujące symbolami GTU lub MPP.

Od 1 października 2020 r. dotychczasowe deklaracje VAT-7 i VAT-7K są przesyłane razem z informacją dotyczącą ewidencji - w jednym dokumencie elektronicznym. W praktyce obowiązują dwa warianty: JPK_VAT7M - dla podatników rozliczających się miesięcznie; JPK_VAT7K - dla podatników rozliczających się kwartalnie.

Szczegółowe elementy nowego JPK_VAT określono w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Co istotne, oznaczenia związane z nowym JPK VAT z deklaracją np. MPP, MK, FP, TP, GTU mają zastosowanie do wszystkich dokumentów wykazywanych w JPK_V7M/JPK_V7K w czasie jego obowiązywania. Czyli nowe regulacje dotyczą wszystkich dokumentów, jakie wykazujemy w ewidencji po 1 października.

Z pytania wynika, że podatnik wystawił faktury korygujące do wcześniejszych faktur sprzedaży z miesięcy od stycznia do września, czyli sprzed obowiązywania nowych regulacji. Nowe oznaczenia w ewidencji dotyczą wszystkich faktur, tym samym również korekt do wcześniejszych faktur sprzedaży.

Znajduje to potwierdzenie na stronach Ministerstwa Finansów. W swoich odpowiedziach Ministerstwo Finansów uznało. że w takim przypadku faktury korygujące należy rozliczać w świetle nowych zasad, obowiązujących od 1 października. Tym samym faktury te, pomimo że zostały pierwotnie rozliczone w miesiącach wcześniejszych, wymagają również dodatkowego oznaczenia GTU oraz MPP.

Podstawa prawna:

  • par. 10 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2019 r., poz. 1988)

Tomasz Burchard

Nowy JPK_VAT w praktyce jednostek sektora publicznego. Poradnik Rachunkowości Budżetowej nr 9/2020

Od 1 października 2020 r. zmieniają się zasady raportowania rozliczeń VAT. Zostaną zlikwidowane dotychczasowe deklaracje VAT oraz obowiązek odrębnego wysyłania ewidencji w formie pliku JPK. Nowy JPK_VAT to połączenie deklaracji i ewidencji VAT w jednym pliku. Oznacza to niewątpliwie uproszczenie rozliczeń z urzędem skarbowym. Niestety, niesie też za sobą wiele problemów.

Kup już za: 49.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK