do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 27.10.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Czy w przypadku usług naprawy pojazdów, gdy na fakturze osobno wyszczególniono części zamienne do nich, w JPK należy wykazywać GTU-07

Czy w przypadku świadczenia usług naprawy przez warsztat (na fakturze osobno wyszczególnione pozycje wykorzystanych części oraz usługi) w JPK należy wykazywać GTU-07? Czy jeżeli świadczona jest kompleksowa usługa naprawy, mimo wymieniania na fakturze w osobnych pozycjach wykorzystanych materiałów, istnieje obowiązek wykazywania GTU?

W przypadku świadczenia usług kompleksowych nie dochodzi do dostawy towarów wykorzystanych do wykonania tychże usług. Towary te bowiem dzielą los prawny głównego świadczenia jakim jest usługa - w naszym przypadku usługa naprawy pojazdu.

Przy kompleksowym charakterze usługi nie musimy w pliku JPK_VAT-7M oznaczać jej kodem GTU. Stąd w naszym przypadku faktura dokumentująca naprawę pojazdu nie musi być oznaczania w pliku JPK_VAT-7M kodem GTU-07, właściwym dla oznaczania dostawy pojazdów oraz części do tych pojazdów.

Podstawa prawna:

  • § 10 ust. 3 pkt 2 lit. c) rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r.w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2019 r., poz 1988)

 Marian Szałucki

Nowy JPK_VAT w praktyce jednostek sektora publicznego. Poradnik Rachunkowości Budżetowej nr 9/2020

Od 1 października 2020 r. zmieniają się zasady raportowania rozliczeń VAT. Zostaną zlikwidowane dotychczasowe deklaracje VAT oraz obowiązek odrębnego wysyłania ewidencji w formie pliku JPK. Nowy JPK_VAT to połączenie deklaracji i ewidencji VAT w jednym pliku. Oznacza to niewątpliwie uproszczenie rozliczeń z urzędem skarbowym. Niestety, niesie też za sobą wiele problemów.

Kup już za: 49.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK