do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 27.10.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Planowane zmiany w ustawie o rachunkowości

Do Sejmu RP wpłynęły dwa rządowe projekty ustaw wprowadzające zmiany m.in. w ustawie o rachunkowości. Planowane zmiany mają związek m.in. z wprowadzeniem prostej spółki akcyjnej i koniecznością ujawniania informacji o dochodach z tytułu ukrytych zysków.

Planowane zmiany w ustawie o rachunkowości wynikają z:

1. Projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw – (druk nr 642). Projekt przewiduje że ustawie o rachunkowości nowe brzmienie ma otrzymać zdanie pierwsze art. 36 ust. 2. Zmiana dotyczy doprecyzowania terminologii i jej ujednolicenia we wszystkich aktach prawnych w odniesieniu do kapitału zakładowego spółek uregulowanych w K.s.h. w związku z wprowadzeniem (od 1 marca 2021 r.) prostej spółki akcyjnej.

Znowelizowane przepisy ustawy o rachunkowości mają wejść w życie 1 marca 2021 r.

2. Projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 643). Projekt przewiduje że w ustawie o rachunkowości w załączniku nr 1 dodatkowych informacji i objaśnień w ustępie 1 planuje się dodanie pkt 20. W punkcie tym będzie trzeba ujawniać informacje o dochodach z tytułu ukrytych zysków uzyskanych przez podatników opodatkowanych ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych.

Znowelizowane przepisy ustawy o rachunkowości mają wejść w życie 1 stycznia 2021 r.

Wioletta Chaczykowska

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/2020

Publikacja skierowana do wszystkich osób zajmujących się księgowością i rozliczaniem VAT. Poradnik w atrakcyjny i przystępny sposób opisuje najważniejsze zmiany w VAT obowiązujące od 1 lipca 2020 r. a także te wprowadzone 31 sierpnia 2020 r.

Kup już za: 39.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK