do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 22.10.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

DGP: Skarbówka ostrzeże przed konkretnym kontrahentem

W specjalnych listach, które będą wysyłane do przedsiębiorców, znajdą się dane podejrzanego podmiotu i zalecenia, by płacić mu za towary lub usługi w podzielonej płatności.

W ten sposób szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie powiadamiał o ryzyku udziału w oszustwie karuzelowym. Nie będą to już listy ostrzegające przed transakcjami w danej branży (np. elektronicznej, handlu złomem), jak niegdyś, ale przed realizowaniem zamówień z konkretnym podmiotem.

Resort finansów zapowiadał wysyłkę takich listów w maju ubiegłego roku, o czym pisaliśmy w artykule „Fiskus zaalarmuje przedsiębiorców wkręcanych w karuzele VAT” (DGP 88/2019). Teraz przechodzi do realizacji tych zamierzeń. Zmiana ma być zapisana w art. 15a ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.

Ujawnienie w liście ostrzegawczym danych podejrzanego kontrahenta nie będzie naruszać przepisów o tajemnicy skarbowej – wynika wprost z projektu.

Szef KAS zaleci w ostrzeżeniu, aby przedsiębiorca płacił za towary lub usługi na rzecz tego podejrzanego kontrahenta w podzielonej płatności (tzw. split payment). Dzięki temu równowartość podatku zostanie wpłacona na specjalne konto VAT, nad którym nadzór ma fiskus, a niebezpieczeństwo dla budżetu zostanie wyeliminowane.

List ostrzegawczy nie zostanie wysłany, jeżeli utrudnione lub uniemożliwione zostaną w ten sposób inne czynności dokonywane przez KAS, np. kontrole celno-skarbowe lub postępowania przygotowawcze.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że listy ostrzegające przed podejrzanym kontrahentem pomogą uczciwym przedsiębiorcom. Nadal bowiem są oni narażeni na ryzyko nieświadomego wplątania się w oszustwa karuzelowe, a to skutkuje brakiem prawa do odliczenia podatku naliczonego z podejrzanych faktur oraz zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu. W konsekwencji może wiązać się z utratą płynności finansowej.

Sygnał od skarbówki może więc zapobiec uwikłaniu w oszustwo – przekonuje MF.

Uzasadnia, że podobne rozwiązania rekomendowała w 2016 r. Komisja Europejska. Funkcjonują też – dodaje MF – w wielu innych krajach UE, np. w Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach, na Litwie, w Austrii, Finlandii, Portugalii i na Łotwie. Listy ostrzegawcze do przedsiębiorców chce też od 2022 r. wysyłać irlandzka skarbówka.

Na pomysł publikowania listów ostrzegawczych w innej niż obecna formie resort finansów wpadł jeszcze w połowie 2014 r. Były one wtedy jednak ogólne i dotyczyły całej podejrzanej branży, a nie jak planuje się obecnie, poszczególnych firm. Do tej pory opublikowano m.in. list ostrzegawczy dla branży paliwowej, elektronicznej i firm handlujących olejem rzepakowym. MF ujawniało w nich ogólne schematy działania podejrzanych firm i przestrzegało przed nawiązywaniem z nimi kontaktów handlowych.

Listy będą wysyłane po przeanalizowaniu przez fiskusa np. jednolitych plików kontrolnych, informacji z Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej (STIR) i wykryciu na tej podstawie ryzyka „uczestnictwa w obrocie towarami lub usługami wykorzystywanymi w zorganizowanym oszustwie mającym na celu wyłudzenie podatku od towarów i usług”.

Ostrzeżenia będą dotyczyć ryzyka wykorzystania towarów lub usług do:

a) Przestępstw, o których mowa w art. 54 par. 1 i 2, art. 56 par. 1 i 2, art. 62 par. 1–2a oraz art. 76 par. 1 i 2 kodeksu karnego skarbowego (chodzi o nieskładanie deklaracji i nieujawnianie podstawy opodatkowania, podawanie w nich nieprawdy lub zatajanie danych, niewystawianie faktur lub rachunków lub wystawianie ich w sposób wadliwy, podawanie nieprawdziwych danych w celu wyłudzenia zwrotu podatku);

b) przestępstw, o których mowa w art. 270a par. 1 i 2, art. 271a par. 1 i 2 oraz art. 277a par. 1 kodeksu karnego (chodzi o fałszerstwo i posługiwanie się fałszywymi fakturami);

c) przestępstw, o których mowa w art. 258 par. 1–3 kodeksu karnego, jeśli mają na celu popełnienie przestępstw określonych w pkt a lub pkt b (chodzi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej).

Mariusz Szulc

Wideoszkolenie: Podatki od kryptowalutWideoszkolenie „Podatki od kryptowalut” dostępne jest w ramach abonamentu Platformy INFORAKADEMIA, na której znajduje się blisko 400 szkoleń on-line ze zmian w prawie, z obszaru rachunkowości, podatków, prawa pracy i ubezpieczeń. Wśród ostatnio dodanych tematów m.in.: Podatki od kryptowalut, SLIM VAT, Faktury korygujące 20

Kup już za: 42.50 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK