do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 22.10.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Czy usługi kierowania pojazdem samochodowym oznaczamy kodem GTU_13

Czy świadcząc usługi kierowania samochodami ciężarowymi należy stosować oznaczenie GTU?

Usługi kierowania ciężarowymi samochodami są według PKWiU klasyfikowane są jako usługi transportowe w grupowaniach o symbolach 49.41.19.0 (w przypadku kierowania pojazdami o ładowności powyżej 2 ton) oraz 52.21.29.0 (w przypadku kierowania pojazdami o ładowności do 2 ton). Natomiast kodem GTU_13 oznaczamy świadczenie usług transportowych i gospodarki magazynowej sklasyfikowane pod numerem PKWiU ex 49.4, ex 52.1.

W konsekwencji należy uznać, że świadczenie usług kierowania ciężarowymi pojazdami samochodowymi o ładowności:

  1. powyżej 2 ton należy w ewidencji VAT oraz w nowym pliku JPK_VAT oznaczać kodem GTU_13 (w zakresie w jakim świadczenie takich usług jest dokumentowane fakturami),
  2. do 2 ton nie należy w ewidencji VAT oraz w nowym pliku JPK_VAT oznaczać kodem GTU_13 (ani żadnym innym oznaczeniem liczbowym/GTU).

Podstawa prawna:

  • § 10 ust. 3 pkt 2 lit. c rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2019 r. poz. 1988; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1127).

Tomasz Krywan

Nowy JPK_VAT w praktyce jednostek sektora publicznego. Poradnik Rachunkowości Budżetowej nr 9/2020

Od 1 października 2020 r. zmieniają się zasady raportowania rozliczeń VAT. Zostaną zlikwidowane dotychczasowe deklaracje VAT oraz obowiązek odrębnego wysyłania ewidencji w formie pliku JPK. Nowy JPK_VAT to połączenie deklaracji i ewidencji VAT w jednym pliku. Oznacza to niewątpliwie uproszczenie rozliczeń z urzędem skarbowym. Niestety, niesie też za sobą wiele problemów.

Kup już za: 49.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK