do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 21.10.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Czy fakturę za usługi księgowe oznaczamy kodem GTU_12 w ewidencji zakupów

Czy otrzymaną od podatnika zwolnionego z VAT fakturę za prowadzenie PKPiR oraz dokumentację pracowniczą należy wykazywać w ewidencji zakupów i oznaczyć symbolem GTU_12?

Obowiązek prowadzenia tzw. pełnej ewidencji VAT wynika z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT. W ewidencji tej należy wykazywać dane pozwalające na prawidłowe rozliczenie podatku i sporządzenie informacji podsumowującej (szczegółowo wskazane przepisami rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług). A contrario - w ewidencji VAT, a w konsekwencji w nowym pliku JPK_VAT, nie powinny być wykazywane dane, które nie wpływają na prawidłowe rozliczenie podatku ani na sporządzenie informacji podsumowującej.

W konsekwencji faktur otrzymanych od podatników zwolnionych z VAT nie należy wykazywać ani w ewidencji VAT, ani nowym pliku JPK_VAT.

Ponadto należy zauważyć, że nawet w przypadku wykazania takich faktur w ewidencji VAT i nowym pliku JPK_VAT, nie należy ich oznaczać kodami GTU. Kodów tych nie stosuje się bowiem do oznaczania dokonywanych przez podatników zakupów.

Podstawa prawna:

  • § 10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2019 r. poz. 1988; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1127).

Tomasz Krywan

Nowy JPK_VAT w praktyce jednostek sektora publicznego. Poradnik Rachunkowości Budżetowej nr 9/2020

Od 1 października 2020 r. zmieniają się zasady raportowania rozliczeń VAT. Zostaną zlikwidowane dotychczasowe deklaracje VAT oraz obowiązek odrębnego wysyłania ewidencji w formie pliku JPK. Nowy JPK_VAT to połączenie deklaracji i ewidencji VAT w jednym pliku. Oznacza to niewątpliwie uproszczenie rozliczeń z urzędem skarbowym. Niestety, niesie też za sobą wiele problemów.

Kup już za: 49.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK