do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 20.10.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Nowy JPK. Sposób ujęcia korekty kwoty VAT od zakupu samochodu osobowego

Czy korekta kwoty VAT od zakupu samochodu osobowego powinna być ujęta w JPK na podstawie pierwotnej faktury?

Nie, podatnik, który dokonuje korekty kwoty VAT wykazanej uprzednio w związku z zakupem samochodu osobowego, uwzględnia ją w ewidencji VAT, a następnie w JPK_VAT na podstawie dokumentu wewnętrznego "WEW".

Co więcej, korekta taka może być ujęta w zbiorczym dokumencie "WEW". Taki sposób korekty został zaprezentowany części II pkt 10 "Objaśnień co do sposobu wypełniania i miejsca składania deklaracji oraz sposobu wykazywania danych w ewidencji przesyłanej zgodnie z art. 109 ust. 3b i 3c ustawy", stanowiących załącznik do rozporządzenia z 15 października 2019 r.: "W przypadku korekt podatku naliczonego, o których mowa w art. 90a‒90c oraz art. 91 ustawy, które podatnik ujmuje w ewidencji zgodnie z par. 11 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia, powinny być one ujmowane zbiorczo w odniesieniu do wszystkich zdarzeń objętych korektą, w podziale na korektę podatku naliczonego od nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych oraz na korektę podatku naliczonego od nabycia pozostałych towarów i usług".

Podstawa prawna:

  • załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2019 r. poz. 1988 ze zm.).

Radosław Kowalski

Nowy JPK_VAT w praktyce jednostek sektora publicznego. Poradnik Rachunkowości Budżetowej nr 9/2020

Od 1 października 2020 r. zmieniają się zasady raportowania rozliczeń VAT. Zostaną zlikwidowane dotychczasowe deklaracje VAT oraz obowiązek odrębnego wysyłania ewidencji w formie pliku JPK. Nowy JPK_VAT to połączenie deklaracji i ewidencji VAT w jednym pliku. Oznacza to niewątpliwie uproszczenie rozliczeń z urzędem skarbowym. Niestety, niesie też za sobą wiele problemów.

Kup już za: 49.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK