do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 19.10.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Nowy JPK. GTU przy różnych grupach towarowych na fakturze

Czy na fakturze przy każdej pozycji należy wpisywać GTU, jeśli są to różne grupy towarowe?

Z całą pewnością odpowiedź na zadane pytanie musi być przecząca. Decyduje o tym zasada, według której podatnik nie ma obowiązku zamieszczania oznaczeń GTU w treści faktury. Polski prawodawca nie był bowiem uprawniony do wprowadzenia obowiązku zamieszczania w treści faktury symboli GTU i rzeczywiście tego nie uczynił.

Również jeżeli chodzi o samo oznaczanie sprzedaży dokumentowanej fakturą, o której mowa w pytaniu, w ewidencji sprzedaży VAT nie występuje obowiązek ani nawet możliwość przyporządkowywania symboli GTU do konkretnych pozycji.

Wynika to z faktu, że w ewidencji sprzedaży podatnik nie prezentuje poszczególnych pozycji z faktury sprzedaży, a jedynie sumy wartości podstawy opodatkowania i kwoty VAT należnego dla poszczególnych stawek VAT. Z kolei oznaczenie wpisu do ewidencji numerem GTU dokonywane jest wyłącznie na poziomie całego dokumentu, a nie poszczególnych grup stawkowych. Innymi słowy, jeżeli dana faktura dokumentuje sprzedaż świadczeń z różnych pozycji katalogu GTU, to dla całego dokumentu zostanie zamieszczone oznaczenie, że znajduje się w nim towar lub usługa z danego grupowania. Na przykład wpis do ewidencji faktury dokumentującej dostawę alkoholi i świadczenie usług doradczych będzie więc opatrzony "1" przy GTU 01 i GTU 12.

Radosław Kowalski

Nowy JPK_VAT w praktyce jednostek sektora publicznego. Poradnik Rachunkowości Budżetowej nr 9/2020

Od 1 października 2020 r. zmieniają się zasady raportowania rozliczeń VAT. Zostaną zlikwidowane dotychczasowe deklaracje VAT oraz obowiązek odrębnego wysyłania ewidencji w formie pliku JPK. Nowy JPK_VAT to połączenie deklaracji i ewidencji VAT w jednym pliku. Oznacza to niewątpliwie uproszczenie rozliczeń z urzędem skarbowym. Niestety, niesie też za sobą wiele problemów.

Kup już za: 49.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK