do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 16.10.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Nowy JPK. Czy usługi księgowe świadczone przez małego podatnika stosującego metodę kasową oznaczamy GTU 12 i "MK"

Czy usługi księgowe świadczone przez małego podatnika stosującego metodę kasową oznaczamy GTU 12 i "MK"?

Wprowadzając obowiązek oznaczania towarów i usług symbolami GTU, prawodawca stworzył zamknięty katalog świadczeń, w przypadku których podatnicy muszą w ewidencji sprzedaży prezentować odpowiednie numery 01-13 GTU. W par. 10 ust. 3 pkt 2 lit. b rozporządzenia z 15 października 2019 r. wymienione zostały usługi niematerialne oznaczane jako GTU 12, a wśród nich m.in. usługi księgowe. Tym samym jeżeli podatnik świadczy usługi księgowe, to ujmując w ewidencji sprzedaży taką czynność, musi ją oznaczyć symbolem 12. Trzeba jednak podkreślić, że oznaczenia GTU są stosowane wyłącznie po stronie VAT należnego i to wyłącznie wówczas, gdy podatnikiem jest świadczący, a sama sprzedaż nie jest ujmowana w rejestrze na podstawie dowodu zbiorczego. Stąd należy odpowiedzieć na tę część pytania, która dotyczy GTU 12, twierdząco.

Jednak druga cześć pytania, dotycząca oznaczenia wpisu w ewidencji jako "MK" , prowokuje do analizy, czy na pewno pytanie dotyczy ujęcia faktury po stronie sprzedaży, czy może jednak chodzi o zakupy. Gdyby bowiem pytanie dotyczyło faktury zakupowej, wówczas należałoby zaprzeczyć i stwierdzić, że nie ma zastosowania oznaczenie GTU 12. Oczywiście taka odpowiedź byłaby uzasadniona wyłącznie tym, że GTU nie są prezentowane przez nabywcę.

Trzeba wyjaśnić skąd podejrzenie, że pytanie może dotyczyć faktury zakupowej: chodzi o wskazanie na oznaczenie dokumentu "MK" . Taki znacznik istotnie jest przeznaczony do faktur wystawianych przez małych podatników, którzy wybrali kasową metodę rozliczania VAT, przy czym ma on zastosowanie do identyfikowania takich faktur nie po stronie sprzedawcy, a nabywcy. Jeżeli bowiem podatnik dokonuje zakupu świadczenia od małego podatnika stosującego metodę kasową, to wówczas w swojej ewidencji zakupów oznacza taki dokument "MK" . Tym samym nie ma takiej możliwości, aby jeden wpis u danego podatnika był oznaczony jednocześnie GTU 12 i "MK".

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby sprzedawca oznaczył dokument jako GTU 12, a z kolei nabywca, dokonując rozliczenia podatku naliczonego, wskazał, że jest to faktura "MK" . Co więcej, skoro zachodzą przesłanki prawne, to każda ze stron nie tyle może, co musi zastosować takie oznaczenia.

Podstawa prawna:

  • § 10 ust. 3 pkt 2 lit. b rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2019 r. poz. 1988; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1127).

Radosław Kowalski

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/2020

Publikacja skierowana do wszystkich osób zajmujących się księgowością i rozliczaniem VAT. Poradnik w atrakcyjny i przystępny sposób opisuje najważniejsze zmiany w VAT obowiązujące od 1 lipca 2020 r. a także te wprowadzone 31 sierpnia 2020 r.

Kup już za: 39.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK