do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 15.10.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Nowy JPK. Czy podatnik składający korektę samej ewidencji VAT musi złożyć całą strukturę

Czy podatnik składający korektę samej ewidencji VAT musi złożyć całą strukturę?

Nowa struktura JPK_VAT składa się z czterech części: Naglowek, Podmiot1, Deklaracja, Ewidencja. W przypadku gdy podatnik miesięczny składa JPK_V7M po raz pierwszy, a także gdy podatnik pierwszy raz składa JPK_V7K za ostatni miesiąc kwartału, struktura musi zawierać wszystkie cztery części. U podatnika kwartalnego JPK_V7K składane za pierwszy i drugi miesiąc kwartału nie zawierają części Deklaracja. Z kolei podatnik składający korektę musi ustalić, której części ona dotyczy. Stałymi elementami każdego JPK_VAT są dwie pierwsze części, tj. Naglowek, Podmiot1. Dwie pozostałe są składane tylko wtedy, gdy korekta ich dotyczy. Tym samym, jeżeli podatnik stwierdzi, że w złożonym JPK_VAT tylko część ewidencyjna była obarczona błędem lub z innego powodu wymaga korekty, to wówczas składając nowy (korygujący) JPK, uwzględni w nim trzy części: Naglowek, Podmiot1, Ewidencja. Z kolei gdyby korekta dotyczyła wyłącznie deklaracji, wówczas podatnik złożyłby JPK_VAT składający się z części: Naglowek, Podmiot1, Deklaracja. Podatnik we własnym interesie, w każdym przypadku, powinien sprawdzić, czy konieczna jest korekta całego JPK, czy może wystarczy skorygować wyłącznie część ewidencyjną. Podkreślić bowiem trzeba, że korekta samej tylko części ewidencyjnej JPK_VAT, bez korekty deklaracji, nie spowoduje, że podatnik oczekujący na zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym poczeka na niego dłużej (tj. nie wystąpi skutek jak przy korekcie deklaracji). Wynika to z faktu, że nie składając ponownie (w ramach korekty) części JPK_VAT Deklaracja, podatnik nie ponawia wyrażonych w niej wniosków - pozostają one aktualne.

Tak więc w ramach korekty JPK_VAT cała struktura (wszystkie cztery części) musi być zastosowana wyłącznie wtedy, gdy korekta dotyczy zarówno ewidencji, jak i deklaracji złożonych uprzednio w ramach struktury JPK_VAT.

Radosław Kowalski

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/2020

Publikacja skierowana do wszystkich osób zajmujących się księgowością i rozliczaniem VAT. Poradnik w atrakcyjny i przystępny sposób opisuje najważniejsze zmiany w VAT obowiązujące od 1 lipca 2020 r. a także te wprowadzone 31 sierpnia 2020 r.

Kup już za: 39.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK