do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 24.09.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

DGP: Nawet 17 tys. firm może skorzystać ze zwolnienia ze składek

Na zwolnienie z opłacania składek kolejnych przedsiębiorców pozwolą dodatkowe wyjaśnienia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna.

Jednym z rozwiązań wynikających z tarczy antykryzysowej adresowanych do przedsiębiorców odczuwających negatywne skutki epidemii było zwolnienie z opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne za marzec, kwiecień i maj 2020 r. Ulgę można było uzyskać w wysokości 100 proc. lub 50 proc. łącznej kwoty należności. O całkowite zwolnienie mogły ubiegać się osoby, które opłacały składki na własne ubezpieczenie oraz płatnicy zgłaszający do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych. O 50 proc. ulgi mogli z kolei wnioskować przedsiębiorcy, których załoga liczy od 10 do 49 ubezpieczonych.

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek stanowi pomoc publiczną. W konsekwencji mogła ona zostać przyznana przedsiębiorstwu, które na 31 grudnia 2019 r. nie znajdowało się w trudnej sytuacji w rozumieniu unijnych regulacji.

– Trudna sytuacja to taka, w której firma m.in. zalegała z opłacaniem składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy lub spełniała kryteria kwalifikujące do objęcia postępowaniem upadłościowym – wyjaśnia Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. W konsekwencji takie osoby nie mogły liczyć na zwolnienie ze składek.

UOKiK wydał jednak dodatkowe wyjaśnienia, które mówią, że w przypadku przedsiębiorstw, które pod koniec zeszłego roku znajdowały się w trudnej sytuacji, należy zweryfikować, czy nadal ona trwała w dniu złożenia wniosku o zwolnienie z opłacania składek. – Jeżeli okazałoby się, że przedsiębiorca, składając wniosek, nie miał już zaległości w opłacaniu składek, wówczas zwolnienie będzie mu przysługiwać – wyjaśnia rzecznik ZUS.

Oznacza to, że więcej firm będzie mogło skorzystać z tarczy antykryzysowej.

Rzecznik ZUS informuje jednocześnie, że dodatkowa weryfikacja obejmie również firmy istniejące krócej niż trzy lata, które nie były objęte postępowaniem upadłościowym i nie otrzymały pomocy na ratowanie (która nie została spłacona) lub restrukturyzację.

– Staraliśmy się o to, aby rozwiać wszelkie wątpliwości przy tarczy. Z szacunków, które przeprowadziliśmy, wynika, że ze zwolnienia może dodatkowo skorzystać nawet ok. 17 tys. firm – mówi Paweł Żebrowski.

Wskazuje jednocześnie, że przedsiębiorcy, którzy złożyli wniosek o zwolnienie do 30 czerwca, ale z powodu zaległości w składkach nie otrzymali ulgi, w najbliższych dniach dostaną od ZUS specjalny formularz, który należy odesłać w terminie siedmiu dni.

To kolejna grupa podmiotów, która będzie mogła uzyskać zwolnienie ze składek. Od niedzieli ZUS rozpoznaje bowiem wnioski płatników, którym wcześniej zaliczył nadpłaty na poczet bieżących należności.

Paulina Szewioła

Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)

Publikacja zawiera opis zmian w zakresie prawa pracy i ZUS wprowadzonych przez tarczę antykryzysową 2.0, która obowiązuje od 18 kwietnia 2020 r. Przedstawia m.in. zmienione zasady pomocy państwa w zakresie zwolnienia ze składek ZUS dla przedsiębiorców, nowe warunki przyznawania świadczenia postojowego oraz zasady przeprowadzania szkoleń bhp w czasie epidemii koronawirusa. Ebook zawiera liczne przykłady, wzory dokumentów i przydatną tabelę z wykazem zmian wprowadzonych przez tarczę antykryzysową 2.0.

Kup już za: 19.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK