do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 24.09.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Rozszerzenie listy danych wykazywanych w ewidencji i JPK_VAT

1 października 2020 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące zasad prowadzenia ewidencji VAT oraz składania deklaracji VAT. Począwszy od rozliczenia za październik podatnicy są zobowiązani do prowadzenia ewidencji w sposób wymagany nowymi przepisami oraz składania deklaracji VAT wraz z ewidencją w formie nowego pliku JPK_VAT. Został też znacznie rozszerzony zakres danych wykazywanych w części ewidencyjnej nowych plików JPK_VAT.

Ewidencja będzie musiała zawierać oznaczenia identyfikujące przedmiot opodatkowania z tytułu dostaw towarów i świadczenia usług, których sprzedaż jest szczególnie narażona na nadużycia oraz oznaczenia pozwalające na identyfikację czynności podlegających opodatkowaniu objętych szczególnymi procedurami rozliczenia podatku przewidzianymi w ustawie.

Do odrębnego oznaczania dostaw niektórych towarów przewidziane zostały oznaczenia od "01" do "10", zaś do odrębnego oznaczania niektórych usług - oznaczenia od "11" do "13". Dodatkowe oznaczenia trzeba podawać w przypadku faktur dotyczących m.in. leków (09), paliwa (02) czy papierosów (04).

Poza tym szczególne oznaczenia zostały przewidziane dla niektórych rodzajów transakcji. Przykładowo symbolem "EE" należy oznaczać świadczenie usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, o których mowa w art. 28k ustawy o VAT.

Dodatkowo wymagane jest także oznaczenie wykazywanych w części ewidencyjnej nowych plików JPK_VAT niektórych dowodów sprzedaży oraz dowodów nabycia. Dla tych dowodów stosowane są takie oznaczenia jak np. "WEW" - dokument wewnętrzny czy "MK" - faktura wystawiona przez podatnika, który wybrał metodę kasową rozliczenia.

Czytaj więcej w artykule: "Nowy JPK. Ewidencja i JPK, czyli październikowe zmiany w VAT" >>

Więcej publikacji na temat nowego JPK_VAT >>

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN

Od 1 lipca 2020 r. zmieniły się dotychczasowe zasady klasyfikacji usług i towarów oraz ustalania ich stawek VAT. Od tej daty należy klasyfikować usługi według PKWiU 2015, towary będziemy klasyfikować według nomenklatury CN. Te zmiany spowodują również zmianę stawek VAT na wiele z nich. Nasze publikacje to jedyny komplet na rynku, który zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów i usług wymienionych w nowej klasyfikacji.

Kup już za: 248.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK