do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 22.09.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Problemy wynikające z wprowadzenia nowego pliku JPK_VAT

Kluczową zmianą wprowadzoną w nowym pliku JPK_VAT są oznaczenia grup towarów i usług, co może powodować liczne problemy.

Problemy mogą być związane z koniecznością:

  • modyfikacji informatycznych systemów finansowo-księgowych,
  • obowiązkowego znakowania wybranych transakcji (przewidziane są tu oznaczenia liczbowe i literowe),
  • indywidualnego nadawania oznaczeń literowych (w przypadku oznaczeń literowych możliwy jest proces automatyzacji oznaczeń),
  • kooperacji i koordynacji pomiędzy działami sprzedaży i księgowości (co do zasady niezbędne będzie dokonanie klasyfikacji towarów i usług przez działy sprzedaży i przekazywanie wymaganych informacji do działów księgowości w celu prawidłowego oznaczenia danej transakcji w ewidencji i JPK).

Oczywiście odpowiednia modyfikacja systemów finansowo-księgowych może w znacznym stopniu zautomatyzować proces oznaczania transakcji. W przypadku kodów liczbowych oznaczenie może następować automatycznie dla faktur, które zawierają dane towary. Także w przypadku faktur, które dokumentują transakcje objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności, może być automatycznie nadawane oznaczenie "MPP".

Można przyjąć, że w przygotowanie nowego pliku JPK_VAT będzie zaangażowana większość pracowników firmy. Potrzeba przy tym jeszcze większej staranności przy jego przygotowaniu. W przypadku wystąpienia błędów na pracownika, jak i samego podatnika, mogą być nałożone sankcje (500 zł kary administracyjnej za każdy niepoprawiony w ciągu 14 dni błąd w JPK).

Podczas przygotowywania systemów do wdrożenia nowych wymogów w zakresie raportowania JPK_VAT, u podatników pojawiło się już wiele wątpliwości. Występujące najczęściej warto przedstawić szczegółowo.

Czytaj więcej w artykule: " Ewidencja i JPK, czyli październikowe zmiany w VAT" >>

Więcej publikacji na temat nowego JPK_VAT >>

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN

Od 1 lipca 2020 r. zmieniły się dotychczasowe zasady klasyfikacji usług i towarów oraz ustalania ich stawek VAT. Od tej daty należy klasyfikować usługi według PKWiU 2015, towary będziemy klasyfikować według nomenklatury CN. Te zmiany spowodują również zmianę stawek VAT na wiele z nich. Nasze publikacje to jedyny komplet na rynku, który zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów i usług wymienionych w nowej klasyfikacji.

Kup już za: 248.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK