do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 21.09.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

DGP: Więcej podatników będzie mogło płacić ryczałt od przychodów

Od 2021 r. ośmiokrotnie wzrośnie limit przychodów uprawniający do zryczałtowanej formy opodatkowania. Co więcej, będą mogli z niej korzystać m.in. prawnicy, notariusze, księgowi, doradcy podatkowi, architekci.

Ryczałt co roku wybiera ponad milion podatników. Po zmianach prawo do niego będzie miało jeszcze więcej osób.

Po pierwsze obecny limit 250 tys. euro zostanie podniesiony do 2 mln euro. Podwyżka ta nastąpi już od 1 stycznia 2021 r., a nie jak wcześniej zapowiadano dwuetapowo. Po drugie zmieni się katalog wyłączeń.

Dziś określa on 58 branż, które nie mogą korzystać z ryczałtu. Są to m.in. usługi prawnicze, księgowe i architektów. Od 1 stycznia 2021 r. zostanie usunięta większość ograniczeń.

– Pozostaną tylko te, które są niezbędne ze względów bezpieczeństwa, np. odnośnie aptek, kantorów, handlu częściami samochodowymi – tłumaczył wiceminister finansów Jan Sarnowski podczas ubiegłotygodniowej konferencji.

Projekt zakłada też poszerzenie definicji wolnych zawodów. Dziś obejmuje ona działalność: lekarzy (w tym stomatologów i weterynarzy), techników dentystycznych, felczerów, położnych, pielęgniarek, tłumaczy oraz nauczycieli udzielających lekcji na godziny. Co więcej, aby stosować ryczałt, nie mogą oni świadczyć usług przedsiębiorcom. Teraz to ograniczenie zostanie zniesione, a katalog wolnych zawodów zostanie poszerzony o 20 pozycji, w tym m.in. o zawody: psychologa, radcy prawnego, notariusza, adwokata, księgowego, doradcy podatkowego, doradcy inwestycyjnego.

Uchylony zostanie bowiem załącznik nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 43 ze zm.). Zawody te będzie można wykonywać również w ramach działalności gospodarczej i to również nie wykluczy z ryczałtu.

Zmienią się także niektóre stawki podatku. Dla wolnych zawodów zostanie ona obniżona z 20 proc. do 17 proc. Jeśli natomiast usługi prawne, rachunkowo-księgowe, doradztwa podatkowego i inne wykluczone dziś z ryczałtu będą świadczone w ramach działalności gospodarczej (a nie wolnego zawodu), to zastosowanie będzie miała stawka 15 proc. Takim samym 15-proc. ryczałtem zostaną objęte przychody z usług obciążonych obecnie 17-proc. stawką (np. parkingowych).

Tylko 10-proc. ryczałt zapłacą osoby świadczące usługi w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. Obecnie w ogóle nie mogą one korzystać z tej uproszczonej formy opodatkowania.

Według dwóch stawek, tj. 8,5 proc. oraz 12,5 proc., od nadwyżki przychodów ponad 100 tys. zł opodatkowane będą w większości przychody związane z wynajmem oraz zakwaterowaniem. Dziś stawki te dotyczą głównie najmu prywatnego.

Te same dwie stawki (8,5 proc. oraz 12,5 proc.) będą przewidziane dla przychodów ze świadczenia usług pomocy społecznej z zakwaterowaniem, innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów oraz z wykonywania usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych.

Jan Sarnowski poinformował, że MF rozważa dalsze obniżki stawek.

Zmiany mają też dotyczyć karty podatkowej. Podatnik będzie mógł stosować kartę podatkową również wtedy, gdy jego małżonek będzie prowadzić taką samą działalność, także opodatkowaną kartą (nadal nie będzie to możliwe, gdy małżonek będzie stosować do tej samej działalności zasady ogólne PIT lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).

Będzie też możliwe czasowe zwiększenie zatrudnienia przez opłacających kartę podatkową. W latach 2021‒2024 będzie można zatrudnić nawet o trzech pracowników więcej, niż wynika to z ograniczeń podanych dla poszczególnych usług w załączniku do ustawy. (...)

Agnieszka Pokojska

PIT 2020. Komentarz z suplementem PIT 2020 – Rozwiązania tarczy antykryzysowej

Publikacja zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uwzględnia rewolucyjne zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2020 r., a także ogłoszone w 2019 r. zmiany, które wchodzą w życie w trakcie roku podatkowego oraz w 2021 r. Znowelizowane przepisy dotyczą m.in. limitów kosztów uzyskania przychodów osiąganych ze stosunku pracy, nowej stawki podatku, ulgi dla osób do 26 roku życia i ulgi na złe długi.

Kup już za: 199.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK